Svetovni dan prve pomoči 2022

10. septembra 2022 obeležujemo Svetovni dan prve pomoči. Vabimo vas, da v priponki preberete poslanico predsednice RKS mag. Vesne Mikuž.

Slovenija oživlja

V Sloveniji vsako leto doživi srčni zastoj več kot 1600 oseb. Povprečno 4 na dan. Bi znali pomagati?

V želji, da temeljne postopke oživljanja z uporabo avtomatskega defibrilatorja predstavimo širši javnosti, smo se tudi na RKS OZ Ormož pridružili akciji Slovenija oživlja, s katero hkrati obeležujemo 16. oktober - Svetovni dan oživljanja.

V prostorih RKS OZ Ormož smo pripravili krajše predavanje z demonstracijo, v kateri je Marija Imerovič zbranim predstavila najnovejše smernice o oživljanju, jim pomagala pri praktični vaji ter odgovorila na številna vprašanja, vezana na prvo pomoč.

Svetovni dan prve pomoči 2021

Bodite junak prve pomoči v šoli in v svoji skupnosti

Svetovni dan prve pomoči obeležujemo vsako drugo soboto v septembru. Tako je letos 11. september dan priložnosti za spodbujanje in zagovarjanje znanja in veščin prve pomoči za širšo javnost. Znanje prve pomoči bi moralo biti dostopno vsem, saj gre za ključno humanitarno dejavnost, ki ljudem omogoča, da rešujejo življenja in pomagajo pri okrevanju po nenadni bolezni ali poškodbi. Obvladanje veščin prve pomoči poveča posameznikovo sposobnost hitrega ukrepanja, da zmanjša ali stabilizira hude poškodbe in izboljša možnosti za preživetje poškodovanca.

Letos so v ospredju preventivne in življenjsko pomembne veščine za varen šolski dan, pri čemer so otroci v središču tega dneva ozaveščanja o prvi pomoči. Poučevanje prve pomoči v šoli je bistvenega pomena, saj nihče ni imun na morebitne nujne primere. Z obveznim usposabljanjem za prvo pomoč v šoli bi zagotovili družbo, v kateri bi bil vsak državljan sposoben izvajati ukrepe za reševanje življenj.

Zaradi svetovne pandemije otroke lahko skrbi covid-19 in njegove posledice. Družinski člani lahko imajo pomembno vlogo pri pojasnjevanju o epidemiji in o ukrepih, potrebnih za zmanjšanje tveganja bolezni. Poleg tega lahko svojim otrokom omogočijo, da sodelujejo pri povečanju varnosti doma.

Predsednica Rdečega križa Slovenije, mag. Vesna Mikuž, se je v svoji poslanici zahvalila vsem prostovoljkam, prostovoljcem in zaposlenim za ves prosti čas, znanja in izkušnje, ki jih posvečajo največjemu humanitarnemu dejanju, to je prvi pomoči. Samo bolničarji ekip prve pomoči Rdečega križa Slovenije so od oktobra 2020 do konca junija letos v oporo zdravstvenim delavcem v slovenskih bolnišnicah opravili 31.305 ur dela, skupaj pa so prostotovljci in zaposleni v Rdečem križu Slovenije lani in letos zaradi covida-19 poleg izvajanja svojega rednega humanitarnega poslanstva opravili 157.098 ur, kar je tolikšno število ur, kot jih v enem letu opravijo v podjetju s  75 zaposlenimi.  Predsednica RKS Vesna Mikuž je še poudarila: »Vsako leto zaradi pomanjkanja pravočasne pomoči ali neustrezne prve pomoči umre na milijone ljudi ali pa pride do zapletov zaradi nestrokovne oskrbe. Prva pomoč, vključno z oživljanjem, je ključno dejanje za učinkovito in hitro zdravljenje poškodb in bolezni, s čimer se poveča možnost preživetja.«

Če otroke in najstnike naučimo preventivnih ukrepov in jim pomagamo prepoznati morebitne nevarnosti v vsakdanjem življenju, lahko zmanjšamo število nesreč v njihovem okolju. Poleg tega bodo otroci opravili osnovno usposabljanje za prvo pomoč, zato bodo znali pomagati v takšnih razmerah in bodo zmanjšali posledice vsakodnevnih nesreč. Pomembno se je zavedati, da lahko vsakdo, ne glede na starost, sodeluje pri izvajanju ukrepov za reševanje življenj in zagotavljanju večje varnosti v svojem okolju.

V prihajajočih dneh se bodo po celi Sloveniji odvile različne delavnice in prikazi prve pomoči. Kje in kdaj bodo posamezni dogodki, izveste na spletni strani RKS in na Facebooku.

Zaključeno XXV. preverjanje usposobljenosti ekip PP CZ in RKS

Letošnje, že XXV. državno preverjanje usposobljenosti ekip PP CZ in RKS, je potekalo 5. oktobra v Ormožu. Med štirinajstimi ekipami so se kot najbolj usposobljeni izkazali člani ekipe RKS - OZ Zagorje ob Savi II, ki so osvojili prvo mesto. Drugi so bili člani RKS - OZ Novo mesto - 1. ekipa, tretji pa člani ekipe PGD Cerknica.

Rezultate so ob 16. uri svečano razglasili na dvorišču Grajske pristave v Ormožu, kjer so podelili tudi nagrade. Letos prvič še nagrado za največ znanja o Rdečem križu. Tudi tukaj se je najbolje odrezala ekipa RKS - OZ Zagorje ob Savi II.

Na sedmih deloviščih v mestnem središču Ormoža so od 9. do 14. ure člani ekip preverjali svojo usposobljenost z ukrepanjem ob prometni nesreči, razlitju nevarne snovi, požaru v objektu, nesreči pri lovu divjadi, posledicah prekomernega uživanja nedovoljenih poživil in substanc, teoretičnem preskusu znanja prve pomoči in množični nesreči.

"Prav vsakega med nami lahko presenetijo poškodbe ali nesreče," je v svojem nagovoru ob otvoritvi v petek zvečer dejala predsednica RKS mag. Vesna Mikuž in dodala: "Izurjeni bolničarji in ekipe prve pomoči, ki znajo prav ukrepati in vešče pomagati, takrat poskrbijo, da bi kar najmanj bolelo in da bi bila škoda kar najmanjša. Če so v bližini. Velikokrat se zgodi, da bi moral pomagati kar tisti, ki je priča dogodku. Zato je pomembno, da poleg najboljših, ki bodo jutri preverili, katero veščino kaže še izpiliti in znanje poglobiti, svoje znanje prve pomoči obnavljamo vsi.”

Dopoldne so si v družbi vodje preverjanja Stanislava Lotriča iz Uprave za zaščito in reševanje RS, predsednice RKS Vesne Mikuž, generalne sekretarke RKS Cvetke Tomin preverjanje ogledali tudi župan Občine Ormož Danijel Vrbnjak, direktorica Urada za preventivo, usposabljanje in mednarodno sodelovanje Olga Andrejek in številni predstavniki sodelujočih izpostav Civilne zaščite ter območnih združenj Rdečega križa Slovenije.

Ob deloviščih in počivališčih so se ustavljali tudi mimoidoči. Na počivališčih so se z zaposlenimi ter prostovoljkami in prostovoljci Rdečega križa Slovenije pogovarjali, kakšna znanja med ljudmi širi Rdeči križ Slovenije, kako poteka iskanje pogrešanih, mnogi so v skrbi za svoje zdravje pri prostovoljkah izmerili sladkor v krvi, holesterol in krvni tlak, pri Društvu Spominčica so izvedeli o demenci in osteoporozi, se pozanimali o organizaciji letovanj in socialni pomoči, pri krvodajalskem avtobusu Centra za transfuzijsko medicino Maribor pa se seznanili s krvodajalstvom (vir: https://www.rks.si/sl/Novice/Najbolje-usposobljena-ekipa-PP-RKS-OZ-Zagorje-ob-Savi-II-/).

Otvoritveno slovesnost je popestrila skupina Gudalo iz OŠ Ormož pod vodstvom mentorice Metke Lesničar.

Otvoritveno slovesnost je popestrila skupina Gudalo iz OŠ Ormož pod vodstvom mentorice Metke Lesničar.

Ekipa RKS - OZ Zagorje ob Savi II pri reševanju kviza o Rdečem križu.

Ekipa RKS - OZ Zagorje ob Savi II pri reševanju kviza o Rdečem križu.

Prve tri najbolje usposobljene ekipe ob razglasitvi rezultatov.

Prve tri najbolje usposobljene ekipe ob razglasitvi rezultatov.

Delovišče

Delovišče "prometna nesreča"

Delovišče

Delovišče "nesreča pri lovu"

Delovišče

Delovišče "množična nesreča"

Državno preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči letos v Ormožu

Letos že XXV. državno preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa bo v soboto, 5. oktobra 2019, v Ormožu. Na XXV. državnem preverjanju usposobljenosti ekip prve pomoči bodo sodelovale ekipe prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa, ki so na izbirnih regijskih preverjanjih dosegle prvo mesto. Preverjanje bo na sedmih lokacijah v središču Ormoža, saj želimo organizatorji približati veščine prve pomoči kar največ ljudem. Vabljeni k ogledu med 9.00 in 14.00 uro.

XXIV. Regijsko preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa v Podravju

Rdeči križ Slovenije Območno združenje Ormož, Občina Ormož in Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje, Izpostava Ptuj, so v soboto, 18. maja 2019, organizirali XXIV. izbirno regijsko preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa v Podravju.

Regijsko preverjanje je bilo izvedeno na območju dela naselja Ormož (ribnik, mestni park ...) in je potekalo na štirih delovnih mestih. Na ta način uresničujemo željo približati prvo pomoč javnosti ter občanom prikazati delo in poslanstvo ekip prve pomoči, članom ekip pa omogočili preizkus znanja v reševalnih aktivnostih.

Tematika letošnjega regijskega preverjanja usposobljenosti je bila preverjanje delovanja in usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa v nudenju prve pomoči ob naravnih in drugih nesrečah, ki lahko po oceni ogroženosti prizadenejo območje regije in širše države. Vsaka ekipa je usposobljenost in znanje prikazala pri dajanju prve pomoči poškodovanim v različnih situacijah.

Prvouvrščena ekipa regijskega preverjanja usposobljenosti (RKS OO Majšperk) se bo udeležila državnega preverjanju usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa, ki bo izvedeno predvidoma 4. in 5. oktobra 2019 na Ptuju.

Svoje izjemno znanje so pokazali tudi člani ekipe Rdečega križa Ormož, ki so se na preverjanje pripravljali pod vodstvom mentorice Marije Imerovič.

Člani ekipe Rdečega križa (od leve proti desni) Nejc Primužič, Jan Antolič, Tjaša Ivanuša, Marija Imerovič (mentorica ekipe), Tadej Žinko, Jaka Meruk, Tadej Ivanuša.

Člani ekipe Rdečega križa (od leve proti desni) Nejc Primužič, Jan Antolič, Tjaša Ivanuša, Marija Imerovič (mentorica ekipe), Tadej Žinko, Jaka Meruk, Tadej Ivanuša.

Poslanica ob svetovnem dnevu prve pomoči 2018

8. september 2018

PRVA POMOČ OB PROMETNI NESREČI

Svetovni dan prve pomoči je dan, ki ga že tradicionalno obeležujemo v Sloveniji skupaj z več kot 100 državami po svetu.  Prvič so ta dan obeležili leta 2000 na pobudo 16 evropskih nacionalnih organizacij Rdečega križa.  Pobuda je bila zelo dobro sprejeta. Že v nekaj letih je pobuda dobila svetovno dimenzijo. Svetovna družba se namreč vse bolj zaveda  pomena in  nenadomestljivosti pomoči človeka človeku. Nudenje prve pomoči pomoči potrebnim je zagotovo najplemenitejše humano dejanje, ki si zasluži vsesplošno pozornost, ozaveščanje, motiviranje in podporo .

Tema letošnjega Svetovnega dneva prve pomoči je PRVA POMOČ OB PROMETNI NESREČI. Zaradi telesnih poškod, ki so nastale zaradi prometnih nesreč, po svetu umre kar 1,25 milijona ljudi letno, kar je več kot polovica prebivalcev Slovenije.  Zaradi številnih intenzivnih preventivnih akcij in ukrepov ter povečanja prometne varnosti se v Sloveniji  število žrtev prometnih nesreč postopoma zmanjšuje, še vedno pa jih je vsako leto več kot 100. V zadnjih 20 letih je v prometu pri nas ugasnilo 4.045 življenj.

Po številu smrtnih žrtev so prometne nesreče deveti najpogostejši vzrok smrti. Študija Svetovne zdravstvene organizacije je pokazala, da bo brez ustreznega ukrepanja do leta 2030 sedmi najpogostejši vzrok smrti. 

Po celi državi, Evropi in svetu potekajo številni projekti in aktivnosti za znižanje števila smrtnih žrtev v prometu. Cilj prizadevanj je nič smrtnih žrtev na cestah, žal zaenkrat še zelo oddaljen.

Mednarodna federacija društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca si prizadeva, da bi s preventivno dejavnostjo vplivala na zmanjšanje števila prometnih nesreč in posledično smrtnih žrtev le teh; hkrati pa stremi k opolnomočenju posameznikov za nudenje prve pomoči v prometnih nesrečah.

Številne raziskave so pokazale, da hitra prva pomoč pozitivno vpliva na preživetje ponesrečenih, zmanjša število in trajanje hospitalizacij, ter pomembno prispeva k učinkovitejšemu zdravljenju, boljšemu okrevanju in večji kakovosti življenja po zaključenem okrevanju.

Mednarodna federacija društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca je ob tej priložnosti pripravila vprašalnike in ostalo gradivo, ki posameznika spodbuja k razmišljanju in preventivnim dejanjem za vsakodnevno uporabo.  Predvideno je anketiranje učencev v šolah, kandidatov za vozniški izpit pred tečajem prve pomoči in udeležencem na javnih dogodkih. Anketiranje bo potekalo od 8. do 21. septembra 2018. Vprašalniki  so univerzalni zato nam bodo rezultati pokazali primerjalno sliko stanja zavedanja in osveščenosti po celem svetu.

V okviru letošnjega svetovnega dneva prve pomoči so se prostovoljci v dveh območnih združenjih RKS pridružili opozarjanju osnovnošolcev na nevarnosti na poti v šolo, na številnih stojnicah po Sloveniji po bodo RKS-OZ prikazovala temeljne postopke oživljanja z uporabo AED ter ozaveščanjem mimoidočih o pomenu nudenja prve pomoči v primeru prometne nesreče.

Ob svetovnem dnevu prve pomoči se zahvaljujemo vsem prostovoljcem in strokovnim sodelavcem, ki svoj prosti čas in znanje posvečajo reševanju življenj.

Preprečevanje nezgod in prva pomoč

V petek, 12. maja 2023, je, v prostorih Osnovne šole Stanka Vraza v Ormožu, potekal medobčinski kviz za osnovnošolce iz občin Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž na temo Preprečevanje nezgod in prva pomoč.  Kviza se je udeležilo 9 ekip iz šestih osnovnih šol in ene podružnične. Učenci so na vprašanja odgovarjali pisno, seštevek točk članov ekipe je določil, na katero mesto se ekipa uvrsti. Učenci so pokazali dobro pripravljenost na tekmovanje, razlike v točkah med ekipami so bile majhne. Prvo mesto je dosegla prva ekipa OŠ Sveti Tomaž, drugo mesto ekipa OŠ Središče ob Dravi, tretje mesto pa druga ekipa OŠ Sveti Tomaž. Vsem udeležencem kviza in njihovim mentoricam iskreno čestitamo in se jim zahvaljujemo za sodelovanje, učencem in zaposlenim na OŠ Stanka Vraza pa se zahvaljujemo za njihovo gostoljubnost in kulturni program.

Z dogodkom smo obeležili Teden Rdečega križa, ki poteka vsako leto med 8. in 15. majem ter je namenjen širjenju temeljnih načel in vrednost Rdečega križa in Rdečega polmeseca.

Brezplačni obnovitveni tečaj prve pomoči

Rdeči križ Slovenije bo v sodelovanju z Avto-moto zvezo Slovenije v 22 krajih po Sloveniji aprila izvedel brezplačne obnovitvene tečaje prve pomoči. Tečaj bo organiziran in izpeljan tudi v Ormožu.

Več informacij in povezavo do prijave poiščite v priponki.

https://www.rks.si/sl/Novice/Osvezite-svoje-znanje-na-brezplacnem-obnovitvenem-tecaju-prve-pomoci/

Vabljeni.

Obvestilo

Dne, 28. 06. 2021, je glavni odbor Rdečega križa Slovenije - Zveze združenj sprejel nov cenik za programe usposabljanj s področja prve pomoči.

V skladu s tem od dne, 29. 6. 2021, veljajo nove cene tečajev in izpitov prve pomoči:

- tečaj prve pomoči za voznike motornih vozil - 33,63 eur,

- izpit prve pomoči za voznike motornih vozil - 65,83 eur,

- tečaj in izpit prve pomoči za delovne organizacije - 97,80 eur.

 

Poslanica ob svetovnem dnevu prve pomoči 2020

Prva pomoč rešuje življenja. To je prvi korak v verigi preživetja, ne glede na to ali gre za naravno ali kakšno drugo nesrečo. Pomembno je učinkovito in hitro ukrepanje, ki preprečuje resne poškodbe.

Nesreča se lahko zgodi kadarkoli, kjerkoli in komurkoli. Ob nesrečah kar 90% življenj rešijo lokalni prebivalci. Usposobljenost za nudenje prve pomoči prispeva k zmanjševanju ranljivosti in zagotavlja boljšo pripravljenost oseb za ukrepanje, ko pride do nesreče.

Vabimo vas, da v priponki preberete Poslanico ob svetovnem dnevu prve pomoči 2020.

Prva pomoč na daljavo

Prvič po dvajsetih letih nepretrganega izvajanja kviza za osnovnošolce, ki smo ga, tradicionalno, izvajali v Tednu Rdečega križa, letos, zaradi razglasitve epidemije koronavirusa, le-tega ne bo. Da bi lahko učencem približali vsaj delček prve pomoči smo, z dovoljenjem RKS OZ Ljubljana, našim mentoricam Mladih članov Rdečega križa posredovali program za izvedbo dneva dejavnosti na temo prva pomoč na daljavo, ki so ga pripravili v sodelovanju z OŠ Jožeta Moškriča v pomoč učiteljem ter ga prijazno delili z nami.

 

Mentorica Mladih članov Rdečega križa in razredničarka 5. razreda na OŠ Sveti Tomaž, Zvonka Lalić, nam je preko elektronske pošte poročala o izvedbi dneva dejavnosti s svojimi petošolci. Učence je zelo pohvalila, pri tem pa izpostavila njihovo izvirnost in izjemen trud ter priložila nekaj fotografij.

 

Pohvalam razredničarke se pridružujemo tudi mi, za uspešno izveden dan dejavnosti na temo prve pomoči pa čestitamo tudi mentorici Zvonki Lalić.

Prva pomoč - pomagam prvi

Mednarodna federacija društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca (IFRC – International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies), ki združuje 190 nacionalnih društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca je že več kot 150 let vodilna organizacija na svetu v  usposabljanju iz prve pomoči, zagotavljanju strokovnih vsebin nudenja laične prve pomoči in ozaveščanja javnosti o pomenu prve pomoči. Svet se spreminja, naše razumevanje, da je prva pomoč humano dejanje in ne le vrsta tehnik, pa ostaja.

Prva pomoč rešuje življenja. To je prvi korak v verigi preživetja, ne glede na to ali gre za naravno ali kakšno drugo nesrečo. Pomembno je učinkovito in hitro ukrepanje, ki preprečuje resne poškodbe.

Nesreča se lahko zgodi kadarkoli, kjerkoli in komurkoli. Ob nesrečah kar 90% življenj rešijo lokalni prebivalci. Usposobljenost za nudenje prve pomoči prispeva k zmanjševanju ranljivosti in zagotavlja boljšo pripravljenost oseb za ukrepanje, ko pride do nesreče.

Na RKS Območnem združenju Ormož se trudimo, da približamo znanje prve pomoči tudi najmlajšim, zato smo se razveselili vabila, da sodelujemo z izvedbo delavnice tudi v konjeniškem taboru, ki je potekal od 25. do 29. junija 2018 v Konjeniškem društvu Marsilea v Pacinjah, kjer je skupina otrok ob izjemni ekipi mladih deklet, njihovih začasnih "učiteljic", uživala prve počitniške dni.

©2024 Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.