Zaključeni počitniški naravoslovni dnevi 2019

Prvi teden v juliju se je končal 17. počitniški naravoslovni teden, ki je potekal v organizaciji Medobčinske LAS Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž ter RKS OZ Ormož. Skupina mlajših osnovnošolcev je s pomočjo literature, ekskurzij in delavnic preživela prijeten in poučen teden v skupini sovrstnikov.

Prvi dan so se odpravili v ormoški grajski park, kjer jim je soavtorica knjižice Skrivnosti grajskega parka, Katarina Vaupotič, prebrala zgodbico o grofici Irmi, njeni ljubezni do parka in nenavadnih ljubljenčkih, nato pa se je z njimi sprehodila do grajske grobnice. Po poti nazaj so si ogledali nekatera zanimiva drevesa ter v hladu prostorov RKS OZ Ormož likovno ustvarjali na temo dneva.

Drugi dan tabora so se otroci družili s strokovnimi delavci ormoške enote Pokrajinskega muzeja Ptuj – Ormož. Na ustvarjalen način so spoznali, kako se prepletajo narava, zgodovina in etnologija. Delavnico je vodila Nevenka Korpič.

Sreda je bila namenjena ogledu Ormoških lagun, ki so leta 2017 postale naravni rezervat razglašen z vladno uredbo. Ornitolog Dominik Bombek iz DOPPS je skupino popeljal po učni poti skozi gozd, kjer je mladim predstavil bogato rastlinstvo in živalstvo, poseben poudarek pa je posvetil ptičjemu petju in oglašanju ter opazovanju z daljnogledom. Otroke pa so najbolj navdušili vodni bivoli, ponica Robida, koze in mlaka na končni postaji.

In če so v sredo z občudovanjem opazovali let ptic, so odgovor na vprašanje, ali bi lahko tudi človek poletel kot ptica, iskali četrti dan na letališču v Moškanjcih, kamor so se popeljali z vlakom. Ogledali so si motorni in jadralni hangar ter opazovali poletanje in pristajanje letala Cessna. Posebno pozornost otrok je pritegnil tudi mačji mladiček Čarli, ki jih je spremljal na vsakem koraku.

Zadnji dan tabora je bil posvečen pogovoru o metuljih. Spoznali so razvojni krog metulja, različne vrste so si ogledali v literaturi, v živo pa so se srečali z gosenicami sviloprejke. Za zaključek so izdelali krmilnico za žuželke ter pogumno odgovarjali na novinarska vprašanja novinarke Urške Maučič.

Skrivnosti grajskega parka

Skrivnosti grajskega parka

Druženje v muzeju

Druženje v muzeju

V Ormoških lagunah

V Ormoških lagunah

Ogled hangarja v Moškanjcih

Ogled hangarja v Moškanjcih

Še posnetek za spomin

Še posnetek za spomin

19. mladinski raziskovalni tabor

Igra je sestavni del otroštva, žal pa mnogi otroci čedalje več prostega časa posvetijo tehničnim igračam in računalniškemu zaslonu. Otroške igre pa so tudi del naše dediščine. Kdo pozna igro zemlje krast, avijonček, trden most, barvice prodajat?

Te in mnoge druge bodo poiskali mladi udeleženci 19. raziskovalnega tabora s pomočjo intervjujev in literature. Spisali bodo pravila, se jih naučili igrati ter poskušali podoživeti delček tega, kar je bilo v otroštvu naših prednikov življenjski vsakdan, za nas pa presenečenje nad njihovo povezanostjo z naravo, družabnostjo in skromnostjo.

Raziskovalni tabor, ki bo potekal med 5. in 9. julijem 2021 v Ormožu in okolici, je namenjen osnovnošolcem z območja občin Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž ter je za udeležence brezplačen.

Število mest je omejeno na 10 udeležencev.

Prijave in informacije: RKS OZ Ormož, Ptujska 8 f, 2270 Ormož (pisarna) vsak dan med 7.00 in 15.00 uro, telefon 02 7417 050 ali preko elektronskega naslova ormoz.ozrk@ozrks.si

Prijave zbiramo do 20. 6. 2021 oziroma do zapolnitve prostih mest.

Igra

Igra "gnilo jajce", Trije kralji, 2005

18. mladinski raziskovalni tabor - Iz starega novo

Recikliranje ali ponovna uporaba oblačil ter drugih predmetov postaja vse bolj priljubljena dejavnost.

Novo podobo pa lahko vdihnemo tudi na sprehodu nabranim darovom narave in tako  v naš dom vnesemo še več domačnosti in topline. Narava nas vse leto razveseljuje s svojimi darovi, zato je z njimi mogoče ustvarjati skozi vse letne čase.

V okviru delavnic Iz starega novo bomo povezali naravne materiale z materiali, ki so izdelani iz naravnih ali za izdelavo novega izdelka uporabili takšnega, ki bi ga sicer zavrgli.

Zaradi omejenega števila prostih mest, so na vse delavnice potrebne predhodne prijave na tel 02 7417 050.

Več o delavnicah lahko preberete v priponki, rezultate našega dela pa pogledate pod zavihkom Fotogalerija.

Pripete datoteke

17. mladinski raziskovalni tabor

V času od 1. do 5. julija organiziramo 17. mladinski raziskovalni tabor, ki smo ga letos naslovili Počitniški naravoslovni dnevi. Aktivnosti potekajo med 9.00 in 12.00, zaradi organizacije dela so potrebne predhodne prijave. Število mest je omejeno. Program raziskovalnega tabora je v priponki. Vabljeni osnovnošolci in srednješolci, ki jih zanima narava.

Pripete datoteke

Gremo na travnik 2018

Neizrekljiva lepota cveta. Privlačnost ptice visoko na nebu. Šumenje vetra v drevju. To so trenutki v našem življenju, ko se nas narava dotakne na nek oseben, določen način (Cornell, 1994). Sprehod do cvetočega, nepokošenega travnika, na katerem se otroci še lahko skrijejo med travne bilke, višje od njih, je vedno posebno doživetje. Različne starostne skupine pa zahtevajo vsaka svojo pozornost. Z najstarejšo skupino otrok iz vrtca Velika Nedelja smo, letos že dvanajstič zapored, sledili mislim iz kurikuluma, po katerem je narava posebno področje, v okviru katerega razvijamo otrokove sposobnosti za dejansko vključevanje v obdajajoče fizično in družbeno okolje ter ustvarjanje zdravega in varnega življenjskega okolja in navad.

16. raziskovalni tabor

RKS OZ Ormož in Medobčinska lokalna akcijska skupina Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž organizirata, v času med 2. in 6. julijem 2018, 16. raziskovalni tabor. Vabilo s potrebnimi informacijami je v priponki.

Pripete datoteke

15. raziskovalni tabor

RKS OZ Ormož in Medobčinska LAS Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž organizirata 15. mladinski raziskovalni tabor. Vabilo z dodatnimi informacijami je v priponki.

Pripete datoteke

Rdeči križ skozi oči mladih

1862 leta je Švicar Henry Dunant objavil knjigo z naslovom Spomin na Solferino. Izkazala se je za odločilno pri ustanovitvi Mednarodnega odbora Rdečega križa.

Ob 160 letnici izdaje tega pomembnega dela, smo na RKS OZ Ormož želeli postaviti razstavo, v kateri bi predstavili razvoj in delo Rdečega križa. Za obogatitev le-te z izdelki mladih, smo razpisali natečaj za prispevke na temo Rdeči križ skozi oči mladih.

Našemu vabilu sta se odzvala dva vrtca: vrtec Navihanček pri OŠ Središče ob Dravi in vrtec Ivanjkovci ter štiri osnovne šole: OŠ Stanka Vraza, OŠ Ormož, OŠ Ivanjkovci in OŠ Sveti Tomaž.

Prispela dela, skupaj jih je 78 (en videoposnetek, trije pisni in štiriinsedemdeset likovnih izdelkov) prikazujejo dejavnosti in programe Rdečega križa (krvodajalstvo, usposabljanje za prvo pomoč, pomoč ob elementarnih in drugih nesrečah, iskanje pogrešanih, zdravstveno - vzgojno dejavnost, delo z mladimi, letovanja, širjenje znanj o Rdečem križu, socialno dejavnost).

Razstava, na kateri je predstavljeno delo 93 otrok, 1 mentorja in 12 mentoric, je postavljena v prostorih RKS OZ Ormož in je na ogled do konca meseca junija 2022.

Zahvala

V osnovni šoli Sveti Tomaž so bili mladi člani Rdečega križa - učenci dobrodelni, v mesecu decembru so za socialno šibke zbirali prehrambene izdelke, higienske pripomočke in igrače.

V krajevnih organizacijah Rdečega križa Sveti Tomaž in Rakovci smo bili akcije zelo veseli.

Prostovoljke smo z zbranimi izdelki napolnile 20 darilnih vrečk in jih podarile družinam.

Učencem in njihovim mentoricam se za akcijo zahvaljujemo, s tem so pokazali, da z malimi dejanji lahko za nekoga naredimo veliko.

Hvala vam.

KO RK Sveti Tomaž

KO RK Rakovci

Rdeči križ skozi oči mladih

V letu 2021 praznuje Rdeči križ Slovenije pomembno obletnico. Le tri leta potem, ko je bilo leta 1863 v Ženevi na pobudo Henryja Dunanta rojeno mednarodno gibanje Rdečega križa, je bilo v Ljubljani, na območju današnje Republike Slovenije, leta 1866 ustanovljeno prvo društvo za pomoč ranjenim in bolnim vojakom z imenom »Društvo gospa za pomoč ranjenim in bolnim vojakom, vdovam in otrokom«.

155 let torej praznuje organizacija, ki danes nosi ime Rdeči križ Slovenije ter se kot del Mednarodne zveze Rdečega križa in Rdečega polmeseca trudi z močjo humanosti izboljšati življenje ranljivih ljudi.

Skladno s sedmimi temeljnimi načeli gibanja Rdečega križa v lokalnih okoljih spremlja življenje ljudi in aktivno reagira na pojave stiske in nemoči, še posebej ranljivih skupin, kot so otroci in starejši, zagotavlja spoštovanje človeka in nagovarja ljudi, da delijo del svojega blagostanja s tistimi, ki so nemočni in v stiski, v organizaciji in med ljudmi spodbuja in gradi čut za solidarnost in razumevanje stiske drugih, spodbuja in širi vrednote zdravja in zdravega življenja, uvaja načrtno izobraževanje in usposabljanje za izvajanje poslanstva in nalog ter širi znanja o gibanju Rdečega križa in mednarodnem humanitarnem pravu.

RKS OZ Ormož tradicionalno v Tednu rdečega križa Slovenije organizira medobčinski kviz za osnovnošolce na temo preprečevanja nezgod in prve pomoči. Ker nam je tradicijo prekinila epidemija, smo se odločili za drugačen način obeležitve našega praznika. Mentorje mladih članov Rdečega križa na osnovnih šolah smo povabili, da se z mladimi pogovarjajo o zgodovini in poslanstvu Rdečega križa ter jih vzpodbudijo, da svoje misli prenesejo na papir. Na naše vabilo so se odzvali mentorice in učenci osnovnih šol Ivanjkovci, Stanka Vraza, Miklavž pri Ormožu, Sveti Tomaž, Ormož ter podružnična šola Podgorci. Učenci, skupaj jih je sodelovalo 76, so predstavili svoj pogled na Rdeči križ ter pripravili plakate, ki so razstavljeni v avli občine Ormož pod skupnim imenom Rdeči križ skozi oči mladih. Razstava, ki smo jo pripravili v počastitev pomembne obletnice Rdečega križa, je na ogled do 19. maja 2021. Vabljeni k ogledu.

©2024 Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.