Pri Rdečem križu Slovenije smo zaključili z izplačevanjem prve finančne pomoči

Ljubljana, 19. september 2023 – V tem tednu pri Rdečem križu Slovenije zaključujemo z izplačevanjem 5 milijonov evrov finančne prve pomoči, ki smo jo prejeli s strani Vlade Republike Slovenije po avgustovski vodni ujmi.

Več o razdeljevanju pomoči lahko preberete v pripetem dokumentu.

Pomoč prizadetim v ujmi in poplavah

Sporočilo za javnost

Ljubljana, 20. avgust 2023

Solidarnost in pomoč ob nesrečah – obvestilo o dodelitvi sredstev za sanacijo po neurjih

V času od 12. julija do 2. avgusta 2023 so nas z izjemno intenzivnostjo prizadela močna neurja, dolgotrajni nalivi, močan veter, toča in hudourniki. V duhu medsebojne podpore je Vlada Republike Slovenije, dne 3. avgusta 2023, sprejela odločitev o dodelitvi sredstev za sofinanciranje nabave najnujnejših sredstev ter za izvedbo najnujnejših sanacijskih del na stanovanjskih objektih, ki so bili v tem obdobju prizadeti.

S tem je vlada določila posebna sredstva za pomoč, ki jih prejmejo: Rdeči križ Slovenije 500.000,00 evrov, Slovenski Karitas 500.000,00 evrov ter Evangeličanska humanitarna organizacija Podpornic 100.000,00 evrov.

Višina sredstev za posameznega prosilca je omejena glede na škodno stopnjo, ki je nastala na njihovih stanovanjskih objektih:

Stopnja 1: V primeru popolnoma uničenih stanovanj ali hiš, kjer ste lastnik ali solastnik, je višina sredstev od 8.000 do 15.000 evrov.

Stopnja 2: Za poškodovane strehe, ostrešja in prizadete stanovanjske prostore (pohištvo, bela tehnika, inštalacije, talne obloge itd.) bo višina sredstev znašala od 2.000 do 8.000 evrov.

Stopnja 3: Za sanacijo zalitih kletnih prostorov, poškodovane infrastrukture (peči, grelci, vodovod, uničena kurjava itd.) ter fasade, oken in vrat, je na voljo pomoč v višini od 1.000 do 2.000 evrov.

Stopnja 4: V primeru delno odkritih streh, uničenih zalog hrane ali kurjave ter poškodovanih sten in tal, je višina sredstev od 500 do 1.000 evrov.

Prosimo vse oškodovance, da svoje vloge za pomoč oddajo na pristojno občino, lokalno izpostavo Karitas, Rdečega križa in EHO Podpornice najkasneje do 28. avgusta 2023. Vlogo lahko oddate osebno ali po pošti. Vsak posamezen upravičenec bo prejel pomoč na podlagi sklepa ene od omenjenih organizacij, pri čemer se upoštevajo tudi že prejeta sredstva iz naslova dobrodelnih organizacij.

Višina dodeljenih sredstev ne sme presegati vrednosti ocenjene škode, v kolikor je ta znana. V primeru, da bo vsota višine odobrenih sredstev presegala razpoložljiv znesek javnih sredstev iz vladnega sklepa, bo dodelitev sredstev ustrezno prilagojena. Prav tako pa se bo v primeru neuporabljenih javnih sredstev povečala odobrena višina pomoči za prvo in drugo škodno stopnjo.

Priloga:

- vloga v pripeti datoteki

Pripete datoteke

Zbiranje pomoči po neurju, ki je prizadelo celotno Slovenijo

V preteklih dveh dneh so neurja z močnimi nalivi, vetrom in točo prizadela širše območje Slovenije. Najbolj prizadeta so območja Prekmurja, Koroške, Štajerske, Gorenjske, Notranjske, Posočja, Gorenjske, Posavja in Dolenjske. Neurje s točo je odkrivalo strehe, poškodovalo stanovanjske in gospodarske objekte ter poškodovalo ali uničilo poljščine in sadovnjake.

Rdeči križ Slovenije je v sodelovanju z območnimi združenji Rdečega križa Slovenija stopil v stik s pristojnimi na lokalnem nivoju, sodelavci in prostovoljci Rdečega križa pa so obiskali posamezna območja, ki jih je prizadelo neurje. Že včeraj smo v dogovoru z območnimi združenji na nekatera območja dostavili razvlažilnike prostorov.

Vir: https://www.rks.si/sl/Novice/zbiranje-pomoci-ujma-jul2023/

 

Projektni tabor mladih

Rdeči križ Slovenije – Zveza združenj v sodelovanju z RKS – OZ Ljubljana med 6. in 10. avgustom 2023 organizira nacionalni PROJEKTNI TABOR MLADIH, namenjen mladim med 17. in 22. letom starosti. Tabor bo potekal v Zdravilišču RKS Debeli rtič in je za udeleženke/udeležence v celoti brezplačen.

Več informacij o taboru najdete na https://www.rdecikrizljubljana.si/sl/MLADI/, prijave pa do vključno petka, 16. junija 2023, zbiramo na e-naslovu izmenjevalnica@rdecikrizljubljana.si

Projektni tabor mladih je namenjen družbeno angažiranim, kreativnim in aktivnim mladim posameznicam in posameznikom, ki želite prispevati k bolj solidarni družbi, se spoznati in povezati z organizacijo Rdečega križa Slovenije ter pridobiti znanja in veščine za samostojno organizacijo in izvedbo projekta – od ideje do realizacije. Udeleženke in udeleženci boste v petih dneh tabora sodelovali v interaktivni delavnici, kjer boste pridobili znanje o tem, kako idejo spremeniti v projekt, pripraviti finančno konstrukcijo in se prijaviti na razpis. Po končanem taboru boste imeli priložnost zasnovan projekt prijaviti na interni razpis ter ga na območju delovanja lokalnega območnega združenja RKS tudi realizirati. Projektni tabor mladih je imenitna priložnost za mlade prostovoljke in prostovoljce, da se seznanite s podobno mislečimi mladimi iz cele Slovenije in usvojite vsa potrebna znanja in veščine za organizacijo in izvedbo projekta.

Teden Rdečega križa (8. – 15. maj) v znamenju slogana »Vse, kar delamo, delamo #izsrca«

Ljubljana, 5. maj 2023 – 8. maja 1828 se je v Ženevi rodil švicarski mirovnik in humanist, dobitnik prve Nobelove nagrade za mir ter seveda ustanovitelj Mednarodnega gibanja Rdečega križa in Rdečega polmeseca, Henry Dunant. Prav njegov rojstni dan je bil leta 1948 razglašen tudi za Mednarodni dan Rdečega križa in Rdečega polmeseca.

8. maj je dan, ko nacionalna društva po celem svetu pripravimo številne dogodke, s katerimi naša poslanstva in dejavnosti predstavljamo kar največ posameznikom. V Sloveniji v skladu z Zakonom o Rdečem križu vsako leto od 8. do 15. maja poteka teden Rdečega križa, ko z našimi 56-imi območnimi združenji in skoraj 900 krajevnimi organizacijami Rdečega križa pripravimo številne aktivnosti.

In kot je letos v svoji poslanici zapisala predsednica Rdečega križa Slovenije, mag. Vesna Mikuž: »Skoraj 160 let iz dneva v dan, tedna v teden, meseca v mesec in leta v leto dokazujemo, da vse, kar delamo, delamo #izsrca. Vsako srce ima svoj utrip, svoj ritem, svojo smer, po kateri se ravna. Srca vseh nas bijejo za ljudi. Bijejo s srci več tisoč prostovoljcev Rdečega križa in Rdečega polmeseca v Sloveniji in več milijonov po celem svetu. Bijejo s srci vseh tistih, ki potrebujejo našo pomoč.

Večen izziv ostaja, kako v nekaj vrsticah strniti vse tisto, kar delamo? Ali hvala, iskreno in #izsrca, zadostuje? Ali zaobjame vso humanost, ki jo nosite v svojih srcih? Vi, vsi vi – člani, prostovoljci, strokovni sodelavci, kolegi drugih humanitarnih organizacij, sosedje, naključni mimoidoči, včasih celo opazovalci, največkrat pa kar akterji, ko je treba pomagati reševati stiske ali pa celo življenja, ste pomembni. Vsak od vas je nepogrešljiv člen v mreži humanosti, solidarnosti in človekoljubja, ki jo pletemo in tkemo, širimo in krepimo.«

V letošnjem tednu Rdečega križa želimo obeležiti srčnost vseh nas. Prav s tem razlogom smo naša območna združenja pozvali, da pripravijo nabor aktivnosti, ki se bodo v tem tednu izvajale in ki jih boste lahko obiskali, začutili naš utrip, bit našega dela in pomen naših vrednot, ki jih predstavljamo ter smisel načel, ki jih zagovarjamo.

Koledar aktivnosti vam prilagamo v posebni prilogi, razpored pa si boste lahko ogledali tudi na naši spletni strani, spletnih straneh naših območnih združenj ter na vseh naših družbenih kanalih. 

Vljudno vabljeni, da nas obiščete in se prepričate, zakaj »vse, kar delamo, delamo #izsrca«.

Krvodajalska akcija

V ponedeljek, 30. oktobra 2023, je v prostorih Osnovne šole Stanka Vraza v Ormožu potekala krvodajalska akcija, ki se je je udeležilo 62 krvodajalk in krvodajalcev.

Vsem se, za njihovo humano dejanje, iskreno zahvaljujemo

Za gostoljubje in pripravo malic se zahvaljujemo vodstvu in zaposlenim na OŠ Stanka Vraza Ormož in Vzgojno izobraževalnega zavoda Ormož.

Hvala.

Slovenija oživlja!

Ob Svetovnem dnevu oživljanja, ki ga vsako leto obeležujemo 16. oktobra, bomo po vsej Sloveniji organizirali številne brezplačne tečaje in predstavitve oživljanja. Srčni zastoj vsako leto doživi več kot 1500 oseb. Prvih nekaj minut so očividci sami. Njihovo pravilno ukrepanje je ključno, da oseba, ki je doživela srčni zastoj, preživi.

Več v pripeti datoteki.

Svetovni dan prve pomoči obeležuje začetek meseca prve pomoči

Ljubljana, 7. september 2023 – Druga sobota v mesecu tradicionalno predstavlja mednarodni dan prve pomoči, v Sloveniji pa pomeni tudi začetek meseca prve pomoči, ki se bo zaključil 16. oktobra, na svetovni dan oživljanja. Tudi letos bodo v tem obdobju v organizaciji naših območnih združenj potekali številni brezplačni dogodki, predstavitve in delavnice, tako za najmlajše kot tudi starejše, saj je rdeča nit tudi letos vseživljenjsko učenje prve pomoči.

Prva pomoč je največje humanitarno dejanje ter eden osnovnih gradbenih elementov pri zagotavljanju osebne varnosti in krepitve lokalne skupnosti in bi kot taka morala postati del osnovne splošne izobrazbe. Epidemija covida-19 in še posebej nedavna neurja so nas opomnila, da je treba vedno najprej poskrbeti za lastno varnost, da bi lahko pomagali pomoči potrebni osebi. Hkrati pa so navedeni dogodki izpostavili, da so lahko bolnišnice in reševalne službe preobremenjene, posledično je dostop do zdravnikov in zdravstvenih storitev otežen, tveganje za nastanek poškodb v gospodinjstvih pa se lahko znatno poveča. Prva pomoč, vključno z oživljanjem, je ključno dejanje za učinkovito in hitro zdravljenje poškodb in bolezni, s čimer se poveča možnost preživetja.

O pomenu vseživljenjskega učenja prve pomoči in dostopnosti znanj, se je v letošnji poslanici dotaknila tudi predsednica Rdečega križa Slovenije, mag. Ana Žerjal: »Znanja in veščine prve pomoči morajo biti dostopna vsakomur, saj so ta pomemben gradbeni element k zagotavljanju osebne varnosti in krepitvi kapacitet lokalne skupnosti. Zavedanje, da vsakdo lahko reši življenje, prepreči poslabšanje zdravstvenega stanja in izboljša možnosti preživetja, je glavno vodilo vseh, ki neutrudno skrbimo za usposabljanja. Tako s skupnimi močmi pomembno prispevamo k uresničevanju Strategije 2030, katere cilji so zmanjšati negativen učinek nesreč, števila umrlih in obolelih ter povečati kapacitete lokalne skupnosti in družbe.«

Pri Rdečem križu Slovenije bomo v sodelovanju z drugimi deležniki še naprej vztrajali, da bi morala prva pomoč postati sestavni del učnih načrtov že v vrtcih ter nato v osnovnih in srednjih šolah, saj je to ena od strategij za doseganje varnejšega okolja in odpornosti za celotno prebivalstvo.

V prihajajočem mesecu dni, mesecu prve pomoči, bodo v organizaciji naših območnih združenj potekali različni brezplačni dogodki, delavnice in srečanja, o katerih vas bomo redno obveščali prek naše spletne strani in družbenih omrežij.

20. junij – Svetovni dan beguncev

20. junij je svetovni dan, ko ozaveščamo stisko kot tudi pogum oseb, ki so bile zaradi nevzdržnosti razmer prisiljene zapustiti svoje domove in se podati na pot do novega, varnega domovanja.

Ob tej priložnosti vas vabimo, da prisluhnete pogovoru s strokovnim sodelavcev RKS Mohammedom A. o njegovi izkušnji pri premagovanju njegove poti. Pogovor v organizaciji Mednarodne federacije društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca (IFRC) bo potekal v živo 20. junija ob 11.30 v živo na Twitterju.

Od leta 2012 število oseb, ki potrebujejo mednarodno zaščito, strmo narašča po vsem svetu. Do sredine leta 2022 je bil dosežen vrh - 42 milijonov ljudi. Sočasno so možnosti za prihod v EU po rednih in varnih poteh omejene. Posamezniki so pogosto prisiljeni ubrati nevarne poti, da pridejo v državo azila v EU, pri čemer tvegajo svoje življenje ali pa so izpostavljeni izkoriščanju tihotapcev in drugi resni škodi, saj obstaja le malo možnosti za varen prehod. Ustvarjanje poti, ki bi prosilcem za azil omogočile, da varno pridejo v Evropo in zaprosijo za mednarodno zaščito, bi lahko pomagalo rešiti to situacijo. V ta namen je pisarna Rdečega križa v Bruslju izdala 2 stališči, ki se nanašajo na omogočanje varnih poti.

Varne poti do mednarodne zaščite v EU.

Dostopno na: https://redcross.eu/positions-publications/safe-pathways-to-international-protection-in-the-eu

Za ljudi, ki bežijo pred preganjanjem, oboroženimi spopadi ali drugimi kršitvami človekovih pravic in so prisiljeni zapustiti svojo družino, je združitev družine pogosto edini način za družinsko življenje, ko pridejo na varno. Kljub pravnemu in političnemu okviru EU ter več kot 20-letnemu izvajanju direktive EU o združitvi družine je združevanje družinskih članov upravičencev do mednarodne zaščite v Evropi zaradi različnih pravnih, praktičnih in upravnih ovir v praksi še vedno težavno in dolgotrajno. Nedavni dogodki po Evropi so še dodatno omejili pravico do združitve družine.

Nacionalna društva Rdečega križa in Rdečega polmeseca v Evropi zagotavljajo različne storitve ločenim družinam upravičencev do mednarodne zaščite. Poleg ponovne vzpostavitve in ohranjanja stikov med družinskimi člani lahko nudijo pravno in upravno pomoč v celotnem postopku združitve družine, vključno z organizacijo potovanja in podporo združenim družinam za nemoteno vključevanje v nove skupnosti.

Zagotavljanje pravice do združitve družine za upravičence do mednarodne zaščite v Evropi. Dostopno na: https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=Upholding+the+right+to+family+reunification+for+beneficiaries+of+international+protection+in+Europe+%E2%80%93+Position+%E2%80%93+Red+Cross+EU+Office

 

vir: https://www.rks.si/sl/Novice/svetovni-dan-beguncev/

 

 

 

Darujem kri, daruj še ti

4. junij, dan slovenskih krvodajalcev
70 let prostovoljnega, brezplačnega in anonimnega krvodajalstva v Sloveniji

»Pravijo, da je hiša tako trdna, kot so čvrsti in trdni njeni temelji. Temeljni kamen krvodajalstva je bil v Sloveniji položen prav 4. junija, in sicer že leta 1945, ko so v ljubljanski Centralni vojni bolnici ustanovili transfuzijski oddelek ter na dan, ko praznujemo slovenski krvodajalci, odvzeli in konzervirali prvih 19 steklenic krvi. Skoraj devet let kasneje, 9. marca 1953, pa je bila v Zagorju ob Savi izvedena prva terenska krvodajalska akcija, ko je kri darovalo 9 zagorskih rudarjev in od tedaj naprej v Sloveniji govorimo o prostovoljnem, anonimnem in brezplačnem darovanju krvi. Postavljeni so bili temelji in v prihodnjih desetletjih smo zgradili trdno, visoko in srčnosti polno krvodajalsko hišo.
Vsak dan potrebujemo v Sloveniji 350 do 400 krvodajalcev in zaradi vseh, ki darujejo kri, Slovenija sodi med tiste države, ki potrebe po krvi pokriva sama. Imamo okrog 60 tisoč rednih krvodajalcev – 60 % jih kri daruje vsaj enkrat letno, skoraj četrtina teh pa trikrat in celo štirikrat letno. Nekaterim pošljemo sporočilo, druge kličemo, mnogi pridejo kar sami. Ponosni, ker pomagajo in ker skrbijo, da marsikatera življenjska zgodba teče dalje. Neštetokrat hvala, vsakemu posebej in vsem skupaj. Hvala tistim, ki pridete prvič in tistim, ki ste ovenčani z nazivom vitezinja in vitez. Hvala vsem, ki boste krvodajalci šele postali.
Pri Rdečem križu Slovenije se trudimo že sedemdeset let in trudili se bomo še naprej. Naj se ob tem zahvalim transfuzijski službi, medijem, družbeno odgovornim podjetjem, kjer je potrebno izpostaviti Petrol in našo skupno iniciativo »Daruj energijo za življenje«, šolam, športnim in številnim drugim društvom ter organizacijam in vsem prostovoljcem. Skupaj bomo skrbeli, da bo naša krvodajalska hiša ostala mogočna trdnjava.«

mag. Vesna Mikuž
predsednica RKS

©2024 Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.