Zaključen 21. mladinski raziskovalni tabor

V petek, 7. 7. 2023, se je, v organizaciji RKS OZ Ormož in Medobčinske LAS Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž ter ob pomoči Naravnega rezervata Ormoške lagune (NROL), zaključil že 21. raziskovalni tabor za mlade, letos pod imenom Skrivnostni svet Ormoških lagun.

Razlog, da smo se tudi letos odpravili »na teren«, sta bogata in pestra narava NROL, ki ponuja veliko možnosti za raziskovanje in spoznavanje različnih vrst živali in rastlin, ki jih drugje po svetu poznajo le iz knjig. Ob tem pa ne gre zanemariti dejstva, da je stik z naravo zelo pomemben za razvoj, zdravje in dobro počutje otrok in odraslih.

Osem udeležencev je, s pomočjo biologov, spoznavalo svet dvoživk, plazilcev, ptičev in sesalcev. S svojim bogatim znanjem in izkušnjami so nas po poteh skrivnostnih prebivalcev Ormoških lagun popeljali Ana Vaupotič, Tilen Basle in Živa Bombek iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije, Martina Vida iz Lutra inštituta za ohranjanje naravne dediščine in Jasmina Kotnik iz Slovenskega društva za proučevanje in varstvo netopirjev. Vodjem delavnic se iskreno zahvaljujemo za njihovo izjemno sodelovanje, udeležencem pa želimo lepe počitnice.

21. mladinski raziskovalni tabor

Bogata in pestra narava okrog nas nam ponuja veliko možnosti za raziskovanje in spoznavanje različnih vrst živali in rastlin, ki jih drugje po svetu poznajo le iz knjig.

Osnovnošolce, ki svoj čas radi preživljate v naravi (ob vsakem vremenu), vabimo, da se nam pridružite med 3. in 7. julijem na 21. mladinskem raziskovalnem taboru z naslovom Skrivnostni svet Ormoških lagun.

Informacije v pisarni RKS OZ Ormož, Ptujska 8 f, Ormož, na telefonski številki 02 7417 050 ali na elektronskem naslovu ormoz.ozrk@ozrks.si

 

 

Pripete datoteke

Pregled dela v letu 2022

Pregled realiziranih aktivnosti Medobčinske lokalne akcijske skupine lahko preberete na spodnji povezavi.

Otroški počitniški tabor Trije kralji 2022

Medobčinska lokalna akcijska skupina za preprečevanje zasvojenosti s sedežem na Območnem združenju Rdečega križa Ormož, v letu 2022 organizira 21. otroški počitniški tabor na Pohorju, na Treh kraljih. Tabor je namenjen učencem osnovnih šol občin Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž in je omejen na 25 udeležencev.

Vsebinsko bogat tabor, ki bo potekal od 25. do 30. julija, bo vsakemu udeležencu nudil, da preživi prijeten in aktiven počitniški teden med svojimi vrstniki, pridobi nova znanja, se na nekem področju izkaže in potrdi, spozna nove prijatelje, s "starimi" pa prijateljstvo še okrepi.

Stroški tabora znašajo 195,00 EUR, prispevek staršev je 150,00 EUR in ga je možno poravnati v več obrokih.

Vse informacije v zvezi s taborom lahko starši dobijo v pisarni RKS OZ Ormož, Ptujska 8 f  ali na tel. št. 02 7417 050. Vabljeni.

Izstopajoče vedenje otrok

V torek, 19. 10. 2021, smo za strokovne delavce v vzgoji in izobraževanju na območju občin Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž organizirali predavanje z naslovom Izstopajoče vedenje otrok v vrtcih in šolah - vzroki in pomoč. Predavanje, ki se ga je udeležilo 22 udeleženk in udeležencev, je potekalo v Kulturnem domu Sokolana, izvedla ga je Suzana Strelec, uni. prof. pedagogike in sociologije. Skozi vsebinsko bogato in zanimivo predavanje, v katerem je predstavila značilnosti otrok in dejavnike izstopajočega vedenja, je zbrane seznanila z načrtom pomoči in tehnikami ter metodami pri obvladovanju takšnega vedenja.

 

Otroške igre nekoč - ali se jih igramo še danes?

Igra je sestavni del otroštva, žal pa mnogi otroci čedalje več prostega časa posvetijo tehničnim igračam in računalniškemu zaslonu. Otroške igre pa so tudi del naše dediščine. Kdo pozna igro zemlje krast, avijonček, trden most, barvice prodajat?

Te in mnoge druge bodo poiskali mladi udeleženci 19. raziskovalnega tabora s pomočjo intervjujev in literature. Spisali bodo pravila, se jih naučili igrati ter poskušali podoživeti delček tega, kar je bilo v otroštvu naših prednikov življenjski vsakdan, za nas pa presenečenje nad njihovo povezanostjo z naravo, družabnostjo in skromnostjo.

Raziskovalni tabor, ki bo potekal med 5. in 9. julijem 2021 v Ormožu in okolici, je namenjen osnovnošolcem z območja občin Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž ter je za udeležence brezplačen.

Število mest je omejeno na 10 udeležencev.

Prijave in informacije: RKS OZ Ormož, Ptujska 8 f, 2270 Ormož (pisarna) vsak dan med 7.00 in 15.00 uro, telefon 02 7417 050 ali preko elektronskega naslova ormoz.ozrk@ozrks.si

Prijave zbiramo do 20. 6. 2021 oziroma do zapolnitve prostih mest.

Igra

Igra "gnilo jajce", Trije kralji, 2005

Prva pomoč - tudi jaz lahko pomagam

V začetku šolskega leta 2020/2021 smo prejeli 37 prijav k obogatitveni dejavnosti Mali raziskovalec. Dejavnost je devetnajst let zapored potekala, vezano na šolsko leto, od oktobra do aprila. Žal nam je bilo v šolskem letu, ki se zaključuje, izvajanje dejavnosti onemogočeno.

Kljub temu smo se odločili, da tudi letos izdamo publikacijo, v kateri običajno predstavimo dejavnost otrok, letos pa smo jo posvetili 155 – letnici Rdečega križa na slovenskih tleh in naši osnovni dejavnosti – poučevanju prve pomoči.

Vsebina publikacije (v priponki) je namenjena in s tem prilagojena najmlajšim, ki se bodo, s pomočjo odraslih, poučili o dejavnosti, ki rešuje življenja.  

 

Pregled dela v letu 2020

Epidemija novega korona virusa v letu 2020 je tudi našemu delu postavila nove izzive, ki so od nas terjali prilagoditve. Vendar lahko ob koncu leta rečemo, da smo izpeljali večino načrtovanih aktivnosti, pač tistih, ki smo jih v danih okoliščinah lahko izpeljali. Nekaj njih je prestavljeno na pomladni čas, za katerega upamo, da nam bo bolj naklonjen.

V priponki je zapis o delu v letu 2020.

 

18. mladinski raziskovalni tabor Iz starega novo

Recikliranje ali ponovna uporaba oblačil ter drugih predmetov postaja vse bolj priljubljena dejavnost.

Novo podobo pa lahko vdihnemo tudi na sprehodu nabranim darovom narave in tako  v naš dom vnesemo še več domačnosti in topline. Narava nas vse leto razveseljuje s svojimi darovi, zato je z njimi mogoče ustvarjati skozi vse letne čase.

V okviru delavnic Iz starega novo bomo povezali naravne materiale z materiali, ki so izdelani iz naravnih ali za izdelavo novega izdelka uporabili takšnega, ki bi ga sicer zavrgli.

Zaradi omejenega števila prostih mest, so na vse delavnice potrebne predhodne prijave na tel 02 7417 050.

Več o delavnicah lahko preberete v priponki, rezultate našega dela pa pogledate pod zavihkom Fotogalerija.

Vabilo

Rdeči križ Slovenije Območno združenje Ormož

Krajevna organizacija Sveti Tomaž

in

Medobčinska lokalna akcijska skupina za preprečevanje

zasvojenosti na območju občin Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž

 

Vabilo

Vabimo vas, da se nam pridružite v

četrtek, 12. decembra 2019, ob 16.00 uri,

v prostorih Kulturnega doma Sveti Tomaž

na predavanju z naslovom

Močne odločitve, zreli ljudje.

Predavatelj Miha Kramli, psihoterapevt in vodja Centra za zdravljenje nekemičnih zasvojenosti v Novi Gorici, bo spregovoril o ključni vlogi miselne naravnanosti staršev in enotnosti pri pomembnih vzgojnih vprašanjih. Dotaknil se bo tudi pravilnega nadzora nad otroki in postavljanja meja. V drugem delu bo spregovoril še o starševskih pravicah ter nas seznanil z informacijami o kemičnih in nekemičnih zasvojenostih, kako odvisnosti preprečiti oz. prepoznati in zdraviti.

Vljudno vabljeni!

Počitniški naravoslovni teden 2019

Prvi teden v juliju se je končal 17. počitniški naravoslovni teden, ki je potekal v organizaciji Medobčinske LAS Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž ter RKS OZ Ormož. Skupina mlajših osnovnošolcev je s pomočjo literature, ekskurzij in delavnic preživela prijeten in poučen teden v skupini sovrstnikov.

Prvi dan so se odpravili v ormoški grajski park, kjer jim je soavtorica knjižice Skrivnosti grajskega parka, Katarina Vaupotič, prebrala zgodbico o grofici Irmi, njeni ljubezni do parka in nenavadnih ljubljenčkih, nato pa se je z njimi sprehodila do grajske grobnice. Po poti nazaj so si ogledali nekatera zanimiva drevesa ter v hladu prostorov RKS OZ Ormož likovno ustvarjali na temo dneva.

Drugi dan tabora so se otroci družili s strokovnimi delavci ormoške enote Pokrajinskega muzeja Ptuj – Ormož. Na ustvarjalen način so spoznali, kako se prepletajo narava, zgodovina in etnologija. Delavnico je vodila Nevenka Korpič.

Sreda je bila namenjena ogledu Ormoških lagun, ki so leta 2017 postale naravni rezervat razglašen z vladno uredbo. Ornitolog Dominik Bombek iz DOPPS je skupino popeljal po učni poti skozi gozd, kjer je mladim predstavil bogato rastlinstvo in živalstvo, poseben poudarek pa je posvetil ptičjemu petju in oglašanju ter opazovanju z daljnogledom. Otroke pa so najbolj navdušili vodni bivoli, ponica Robida, koze in mlaka na končni postaji.

In če so v sredo z občudovanjem opazovali let ptic, so odgovor na vprašanje, ali bi lahko tudi človek poletel kot ptica, iskali četrti dan na letališču v Moškanjcih, kamor so se popeljali z vlakom. Ogledali so si motorni in jadralni hangar ter opazovali poletanje in pristajanje letala Cessna. Posebno pozornost otrok je pritegnil tudi mačji mladiček Čarli, ki jih je spremljal na vsakem koraku.

Zadnji dan tabora je bil posvečen pogovoru o metuljih. Spoznali so razvojni krog metulja, različne vrste so si ogledali v literaturi, v živo pa so se srečali z gosenicami sviloprejke. Za zaključek so izdelali krmilnico za žuželke ter pogumno odgovarjali na novinarska vprašanja novinarke Urške Maučič.

Radosti in pasti nove tehnologije

Medobčinska lokalna akcijska skupina za preprečevanje zasvojenosti na področju občin Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž, ki je 11. novembra praznovala 20 let svojega delovanja, zraven tradicionalnih preventivnih projektov, kot so Mali raziskovalec, Otroški počitniški tabor na Treh kraljih in Raziskovalni tabor, vsako leto, meseca novembra, organizira dogodek, namenjen različnim ciljnim skupinam.

V letošnjem letu smo se odločili v našo sredino povabiti Miha Kramlija, psihoterapevta in vodjo Klinike za zdravljenje nekemičnih zasvojenosti v Novi Gorici ter tako skupaj z RKS OZ Ormož organizirali predavanje na temo zasvojenosti z novimi tehnologijami. Naši gostitelji so bili strokovni delavci OŠ Velika Nedelja, kjer je bila šolska jedilnica skoraj premajhna za vse, ki se jim zdi obravnavana tematika še kako aktualna.

"Najprej moram poudariti, da z virtualnim, ki podpira realno, ni nič narobe", je svoje predavanje pričel Miha Kramli. "Nova tehnologija ni grožnja, ni nekaj negativnega. Virtualno, ki podpira realno, je treba raziskovati, nadgraditi, saj lahko deluje tam, kjer človeška roka ne more. Nova tehnologija nam omogoča čudovit napredek in tega se lahko veselimo. Nevarnost se pojavi, ko človek v virtualnem išče in dobi prav to, česar mu v realnem življenju manjka – to, kar bi sicer lahko z nekaj truda najbrž dobil, vendar je lažje iti v virtualno in tam prevzeti vlogo junaka. In z vsakim obiskom virtualnega sveta se bolj oddaljuje od resničnosti."

Predavatelj je opozoril, da nove tehnologije segajo prav do najmlajših: "Ko otrok na elektronski igrački pritisne gumb, zamuka krava. Nato pritisne na drug gumb in zakikirika petelin. Vsi ti zvoki so intenzivni in zraven njih se pojavijo tudi intenzivne barve. Če otrok na tovrstnih napravah preživi štiri ure na dan, se njegovi možgani prilagodijo na intenzivnost njihovih zvokov in barv. Ko tega otroka odpeljemo v naravo, postane nestrpen, zdolgočasen in hoče nazaj domov. Narava tako izgublja vpliv oblikovanja, navdihovanja, sprostitve in terapevtskega učinka. Narava otroku postane siva cona. Ko otroci pritiskajo na gumbe in konzumirajo intenzivne barve ter zvoke, se osredotočajo na to, kar se vidi in sliši. S tem se mladim ljudem oteži, včasih celo onemogoči abstraktni način razmišljanja in postavitev avtonomne vesti. Včasih so otrokom zvečer brali pravljice, veliko se je pelo in pogovarjalo in takrat so v možganih nastali zametki za razumevanje, da v življenju obstajajo stvari, ki jih ne vidimo in ne slišimo – torej stvari, ki nas presegajo. Z razmišljanjem, domišljijo, ustvarjanjem in branjem nastaja notranji kompas, ki mu v stroki pravimo avtonomna vest. Ljudje brez avtonomne vesti in sposobnosti abstraktnega razmišljanja pa delajo prav to, kar jim narekuje kapital. Ravnajo se po tem, kar je trend. Danes v enem dnevu dobimo toliko podatkov, kolikor smo jih prej dobili v dveh letih. Ker možgani tega seveda ne morejo sprocesirati, so naredili varovalko – predelajo zgolj tiste podatke, ki so lahki, lagodni in prijetni. Tiste podatke, ki od nas zahtevajo neke ambicije in cilje, pa dajejo v ozadje".

Predavatelj je razložil, da pri zasvojenostih z novimi tehnologijami ločimo štiri stopnje:če svojemu otroku rečemo, naj pride na kosilo in otrok pride takoj, poje, se pri mizi pogovarja in ne hiti nazaj za zaslon, temu pravimo vzorec. Če otroku rečemo, naj pride na kosilo, le-ta pa se dolgo časa obotavlja, je med kosilom ves nervozen, hrano hitro zmeče vase in takoj pohiti nazaj – temu pravimo navada. Ko se otrok želi kosilu odpovedati zaradi potrebe po virtualnem in mu moramo groziti z izklopom interneta ali zaplembo računalnika, pridemo do tretje stopnje, ki ji pravimo prisilno vedenje. V tej točki otrok ne more več samoiniciativno opravljati vsakodnevnih opravil, temveč se jih loti zgolj ob grožnji, ob zunanjemu pritisku, kar pomeni, da nima lastnih kapacitet, s katerimi bi prekinil igranje. In potem je tukaj še četrta stopnja, v kateri morajo starši svoje otroke od računalnikov ali telefonov odstraniti prisilno, otroci pa se na to odzivajo agresivno, celo s fizičnim obračunavanjem.

Miha Kramli ugotavlja, da več kot polovica otrok prosti čas preživlja v virtualnem svetu. Ena od splošnih varovalk, da bi preprečili zasvojenost z novimi tehnologijami je ta, da osnovnošolec ne bi smel biti lastnik pametnega telefona, tablice ali računalnika, lahko pa jih uporablja. Že s tem, da starši onemogočijo lastništvo pametnega telefona, vendar mu vseeno dovolijo uporabo s prostorsko in časovno omejitvijo, dosežejo veliko. Nekateri otroci so seveda osebnostno dovolj dorasli za novo tehnologijo, vendar se moramo prepričati, da je otrok dozorel, preden postane lastnik naprave.

Poletje v Ormoških lagunah

Konec minulega tedna so se zaključili 20. počitniški naravoslovni dnevi, ki so potekali v organizaciji Medobčinske LAS Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž ter RKS OZ Ormož v sodelovanju z Naravnim rezervatom Ormoške lagune (NROL).

Čeprav zaradi upada zanimanja za tabore, naravnane v aktivno doživljanje narave, letos ne bomo izpeljali počitniškega tabora na Pohorju, nam v domačem okolju še vedno uspe privabiti dovolj mladih, ki so jim vsebine, v katerih preko samostojnega opazovanja in raziskovalnega dela na terenu zaživijo z domačim okoljem, razvijajo do njega pravilen odnos tudi izven šole, v počitnicah, hkrati pa bolje spoznajo bližnjo okolico ter pridobljeno znanje prenašajo drugim, dovolj zanimive, da se nam pridružijo.

Letošnji počitniški naravoslovni dnevi, ki so nosili naslov Poletje v Ormoških lagunah, so se pričeli z vodenim ogledom, na katerem nas je skrbnica NROL, biologinja Ana Vaupotič, popeljala po 1,5 kilometra dolgi učni poti, ki je opremljena z informativnimi tablami in opazovalnicami. Spoznali smo ostanek poplavnega gozda ob reki Dravi in zanj značilne ptice, si ogledali bazene, ob katerih smo izvedeli še več o številnih vrstah ptic, ki tukaj domujejo, gnezdijo ali pa se le ustavijo na dolgi selitveni poti, spoznali mnogo rastlinskih vrst in vlogo vodnih bivolov. Osrednji del poti, po kateri smo se sprehodili, je predstavljal vrt, kjer so predstavljene naravi prijazne prakse urejanja vrta in kjer smo preživeli naslednje tri dni. Že v torek se nam je na vrtu pridružil zeliščar Iztok Luskovič iz Zavoda 100% Botanik. Z njegovo pomočjo smo spoznali tam rastoča zelišča in njihovo uporabo ter pripravili ognjičevo mazilo, ki ga lahko uporabimo za blaženje marsikatere težave s kožo. Namen sredine delavnice je bil, da se počitničarji zavedo lepot, posebnosti in pomena narave, ki nas obdaja, zato je literarna komparativistka iz Knjižnice F. K. Meška Ormož, Marijana Korotaj, poskrbela, da smo pod vplivom svežih navdihov, brezmejne otroške ali mladostne domišljije literarno ustvarjali. Igrali smo se z besedami, jih povezovali v literarne mojstrovine, pisali pesmi in krajše zgodbe o naravi ter o lastnem doživljanju le – te. Četrtkovo delavnico izdelovanja gnezdilnic je vodila študentka etnologije Katarina Vaupotič. Po uvodnem teoretičnem delu, v katerem nam je skrbnica NROL razložila kako izdelati gnezdilnico, kam in kako jo namestiti ter vzdrževati, je Katarina mlade udeležence varno vodila skozi, za nekatere prvo izkušnjo zabijanja žebljev, do končne izdelave lesene gnezdilnice. Sestavne dele je, po načrtu, ki smo ga poiskali na spletni strani DOPPS-a, skrbno izdelal mizar Andrej Bezjak. Veliko idej in načrtov je ostalo, pa vendar smo petkovo dopoldne namesto v »lagunah«, kot področje krajše imenujejo domačini, preživeli v prostorih RKS OZ Ormož, kjer smo si ogledali dokumentarni film z naslovom Vrnjeno naravi. Film je v nas utrdil prepričanje, da »lagune« skrivajo neizmerno bogastvo, ki pa ga lahko vidi in občuti le tihi in ponižni opazovalec v jutranjem svitu ali ob sončnem zahodu. Dan in s tem teden smo zaključili s poslikavo dravskih prodnikov, ki nas bodo še dolgo spominjali na prijetno počitniško druženje.

20. mladinski raziskovalni tabor

Osnovnošolce, dijake in študente vabimo, da se nam pridružijo na 20. mladinskem raziskovalnem taboru, ki bo potekal v času med 4. in 8. julijem 2022. Več informacij in prijave v pisarni RKS OZ Ormož. Prijave zbiramo do 24. junija oziroma do zapolnitve prostih mest.

Zaključen 19. otroški počitniški tabor - Otroške igre nekoč – ali se jih igramo še danes?

Prvi teden julija je, v organizaciji RKS OZ Ormož in Medobčinske LAS Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž, potekal 19. počitniški raziskovalni tabor.

Tema letošnjega tabora, ki se ga je udeležilo pet osnovnošolk in en osnovnošolec, so bile otroške igre. Igra je sestavni del otroštva, žal pa mnogi otroci čedalje več prostega časa posvetijo tehničnim igračam in računalniškemu zaslonu. Otroške igre pa so tudi del naše dediščine. Kdo pozna igro zemlje krast, ristanc, trden most, rinčice talat’, babico nosit’? Te in mnoge druge so poiskali mladi udeleženci raziskovalnega tabora s pomočjo intervjujev in literature.

V ta namen so obiskali Knjižnico Frana Ksavra Meška v Ormožu, kjer jih je knjižničarka Simona Sakelšek popeljala po različnih oddelkih, posebej pa predstavila tistega, kjer najdemo literaturo na raziskovano temo. V senci knjižničnega vrta so spoznali različne miselne igre. V goste so povabili tudi upokojeno vzgojiteljico Stanko Špindler, ki je iz svoje bogate zakladnice znanja udeležencem predstavila in jih naučila nekaj iger, ki se jih je, kot otrok igrala sama in tudi tistih, ki jih je kot vzgojiteljica predšolskih otrok naučila svoje varovance. Svojevrsten čar je bilo igranje v naravi, letos v Ormoških lagunah. Prvi del dneva je bil namenjen vodenemu opazovanju ptic in drugih živali, ki ga je za udeležence tabora pripravila Ana Vaupotič.

S pomočjo študentke etnologije in kulturne antropologije FF UL Katarine Vaupotič so udeleženci tabora pravila iger spisali, se jih naučili igrati ter poskušali podoživeti delček tega, kar je bilo v otroštvu naših prednikov življenjski vsakdan, za nas pa presenečenje nad njihovo povezanostjo z naravo, družabnostjo in skromnostjo.

Raziskovalni tabor je bil namenjen osnovnošolcem z območja občin Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž ter je bil za udeležence brezplačen.

Skupno načrtovanje aktivnosti

Skupno načrtovanje aktivnosti

V Ormoških lagunah

V Ormoških lagunah

Na vrtu knjižnice F. K. Meška v Ormožu

Na vrtu knjižnice F. K. Meška v Ormožu

Igra

Igra "zvezdice metat’"

Mestna graba

Mestna graba

©2024 Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.