V letošnjem letu obeležujemo 750 let od prve pisne omembe mesta Ormož in 15 let od ustanovitve Društva Spominčica Ormož.
Mesto Ormož leži na levem bregu reke Drave, obdano z gričevnatim svetom Slovenskih goric, neokrnjeno naravo, bogato kulturno dediščino in s pomembno geografsko lego.
Zgodovino tega kraja so močno zaznamovali Križniki, ki so leta 1868 zgradili sodobno bolnišnico, ki naj bi nudila oskrbo »trpečemu narodu«, kot so zapisali na ustanovno listino. Od ustanovitve do leta 1948 je bolnišnica delovala kot splošna bolnišnica, zatem je bila namenjena zdravljenju tuberkuloznih bolnikov, od 1. oktobra 1966 pa zdravljenju oseb z duševnimi motnjami. Bolnišnica je bila vedno povezana z ljudmi tega kraja, zaradi tega tudi ni naključje, da je ideja o ustanovitvi Društva Spominčica nastala ravno v bolnišnici, ker smo ugotovili, da ni dovolj, da zdravimo samo osebe z demenco, ampak da potrebujejo pomoč tudi njihovi svojci.
Pri ustanovitvi društva nam je bil v veliko pomoč žal že pokojni prof. dr. Aleš Kogoj.
Od takrat do danes je znanje o demenci zelo napredovalo, zaradi hitro starajoče družbe pa število oseb z demenco hitro narašča.
Demenca ne predstavlja problema samo obolelim, ampak tudi njihovim svojcem. Postala je bolezen sodobnega časa, ki predstavlja tudi velik javnozdravstveni, socialni in družbeni problem. Aktivnosti društva so namenjene osebam z demenco, njihovim svojcem pa tudi širši strokovni in laični javnosti, z namenom ozaveščanja destigmatizacije, izobraževanja o prepoznavanju prvih znakov bolezni, o posameznih fazah bolezni, komunikaciji, pravicah oseb z demenco in kako priti do ustrezne pomoči.
V ta namen organiziramo predavanja, delavnice, Alzheimer cafeje, info točke, Demenci prijazne točke, izvajamo družabništvo, kot zunanji partner pa smo sodelovali tudi v projektu Čaj za dva in Skupaj ostanimo aktivni.
Delovanje društva je zaznamovala tudi epidemija Covid-19, še posebej pa osebe z demenco in njihove svojce, ki sodijo med najbolj ranljive skupine. S pomočjo društva Alzheimer Slovenija smo se tej novi realnosti prilagodili tako, da smo nekatere dejavnosti (izobraževanja, delavnice …) izvajali z video konferenco prek svetovnega spleta.
Danes žal še vedno ne poznamo pravega vzroka za nastanek demence, nimamo pa tudi ustreznega zdravila, s katerim bi lahko bolezen pozdravili. O bolezni, njenih značilnostih, prepoznavanju prvih znakov, ustreznem sporazumevanju oseb z demenco pa vemo že veliko. Pomembno vlogo ima vsekakor tudi širša lokalna skupnost, ki lahko z ustreznimi informacijami, izobraževanjem, s kvalitetnimi in z dostopnimi servisnimi dejavnostmi (zdravstvene, socialne, družabne …) omogoča kvalitetnejše življenje dementnih oseb in razbremenitev njihovih svojcev, da se ne bodo počutili v družbi manj vredne in da se ne bodo soočali s socialno izključenostjo.
Ohranjanje dostojanstva, aktivne vloge v skupnosti in spoštovanje so ključni dejavniki ohranjanja samostojnosti in integritete oseb z demenco. Pogoj za dosego teh ciljev je vsekakor sodelovanje vseh deležnikov v skupnosti, solidarnost, srčnost in spoštovanje človekovih pravic.
Oblikovanje demenci prijaznega okolja, izboljšanje kakovosti bivanja oseb z demenco in njihovih svojcev pa je tudi osnovno poslanstvo Društva Spominčica Ormož.
Upam, da bo sprejem Zakona o dolgotrajni oskrbi omogočil, da bomo naredili Slovenijo demenci prijazno družbo.
Ob jubileju se zahvaljujem vsem članom Društva Spominčica Ormož, prostovoljcem, zunanjim sodelavcem, vsem, ki ste s svojo srčnostjo k uspešnemu delovanju društva. Jubilej naj bo tudi motivacija za krepitev solidarnosti in humanih odnosov v skupnosti.
Majda Keček
predsednica Društva Spominčica Ormož
Pripete datoteke
- Zbornik_4/zbornik_15.pdf PDF 11,461 kb