November: Maja Botolin Vaupotič, prof. biol., Iz starega novo - vaze
Recikliranje postaja vse bolj priljubljena dejavnost. Pomeni predelavo odpadnih snovi z namenom ustvarjanja novih. Beseda prihaja iz angleškega termina ‘recycle’, ki dobesedno pomeni ponoviti krog, kar nakazuje tudi znak za reciklažo.
Novo podobo pa lahko vdihnemo tudi na sprehodu nabranim darovom narave in tako v naš dom vnesemo še več domačnosti in topline. Narava nas vse leto razveseljuje s svojimi darovi, zato je z njimi mogoče ustvarjati skozi vse letne čase.
V okviru delavnice, na kateri je sodeloval tudi Mario Staroverski z RKS OZ Ormož, smo povezali naravne materiale z materiali, ki so izdelani iz naravnih ter za izdelavo novega izdelka uporabili takšnega, ki bi ga sicer zavrgli. Nastale so unikatne vaze.
Oktober: Maja Botolin Vaupotič, prof. biol., Od gradu do vinske kleti
Ormoški park, ki je nastajal na prehodu iz 18. v 19. stoletje, velja še danes za enega najlepših v Sloveniji in si ga je vredno ogledati v celoti in v vseh letnih časih. Čeprav ne boste prepoznali vseh dreves, grmovnic, številnih ptic in drugih prebivalcev tega čudovitega predela mesta Ormož, boste v njem uživali. Lahko se sprehajate po potkah, lahko posedate na klopcah pod mogočnimi drevesi z dobro knjigo v roki, lahko pa se odpravite v park s svinčnikom in papirjem, fotoaparatom ali daljnogledom, pa še kakšen določevalni ključ ne bo odveč ter se kaj novega naučite.
September: Maja Botolin Vaupotič, prof. biol., Jamamaj
V toplih poletnih nočeh lahko metulja z nenavadnim imenom občudujemo tudi pri nas. Po davno zapisanih navodilih pa celo vzgojimo ter pridelamo svileno nit, razkošnejšo od niti navadne sviloprejke. Kdaj in kako je prišel v naše kraje in tukaj našel novo domovino?
Junij: Nevenka Korpič, univ. dipl. zgodovinarka in etnologinja in Jurček Korpič Lesjak, dipl. kineziolog, Šport in telovadba skozi čas
Potreba po gibanju je osnovna človekova potreba, »Zdrav duh v zdravem telesu« pa rek, ki ga poznamo tisočletja. Na srečanju smo izvedeli, kako sta se razvijala šport in telovadba skozi čas ter kaj lahko sami naredimo za boljše počutje.
Maj: Ana Vaupotič, mag. biologije in ekologije z naravovarstvom, Ogled Naravnega rezervata Ormoške lagune
V preteklem letu nas je Ana Vaupotič popeljala skozi lagune s pomočjo filma Vrnjeno naravi, tokrat smo se tja odpravili kar sami. Sprejela nas je na vrtu rezervata ter nam predstavila razvoj in poslanstvo rezervata, podrobneje smo si ogledali sam vrt in primere dobre prakse na njem ter se podali do bližnje opazovalnice, iz katere smo si ogledali vodne ptice in vodne bivole.
April: Nevenka Korpič, univ. dipl. zgodovinarka in etnologinja, Ormoški fotografi
"Matija Polak je bil najstarejši ormoški poklicni fotograf. Svoj atelje je odprl že leta 1909, ko je kupil hišo v bližini ormoške cerkve. Fotoatelje si je uredil v zadnjem, zgornjem delu hiše, v sprednjem delu pa si je njegova žena Marija uredila trgovino s steklom."
Med fotografi, ki so s pomočjo fotoaparata zaznamovali ormoško zgodovino, smo spoznali še Marijo Polak, Štefana Hozyana st., Antona Kosija in Rudolfa Rakušo.
Marec: Maja Botolin Vaupotič, prof. biol., "Na Gregorjevo - otec, še veš? - se ptički ženili so..."
"Star pregovor pravi, da se na god sv. Gregorja ženijo ptički. Bolj kot praznik ljubezni, pa je gregorjevo praznik luči. Na ta dan so, po stari šegi, obrtniki in rokodelci, zlasti na Gorenjskem, nehali delati ob umetni svetlobi, kar so praznovali tako, da so po potokih spuščali kose lesa z gorečimi oblanci." Na ustvarjalni delavnici smo, ob prebiranju pesmi in starih modrosti, povezanih tako s sušcem, kot še posebaj z gregorjevim, izdelovali svoje podstavke za svečke.
Februar: Tilen Basle, mag. biol. in ekologije z naravovarstvom, Kaj nam sporočajo ptice? Zakaj varovati vrste pred izumrtjem?
»Ptice so odličen pokazatelj pestrosti in ohranjenosti narave, saj nam posredno in neposredno sporočajo, kaj se z njo dogaja. So zelo pomemben člen pri vzdrževanju naravnega ravnovesja med živimi organizmi v okolju, saj poskrbijo, da se škodljivci in mrčes ne razmnožijo čezmerno.«
Januar: Maja Botolin Vaupotič prof. biol., Zelišča skozi čas
»Vse od svojega nastanka se je človek trudil, da bi ostal zdrav in si podaljšal življenje. Bolezen je bila že v davni preteklosti velika nevarnost za človeka in družbo, zato si je vsako ljudstvo izdelalo svoj način boja proti boleznim in si ustvarilo svoje ljudsko zdravilstvo, ki je bilo izvirno, iznajdljivo ter se je prilagajalo času in prostoru.«