Ljubljana, 14. februar 2023 - Prejšnji ponedeljek, 6. februarja 2023, sta v zgodnjih jutranjih urah jugovzhod Turčije in sosednjo Sirijo prizadela dva potresna sunka z magnitudo 7.7 in 7.6 po Richterjevi lestvici, ki sta doslej zahtevala že več kot 37 tisoč smrtnih žrtev.
Rdeči križ Slovenije se je takoj odzval na poziv Mednarodne federacije Rdečega križa in Rdečega polmeseca ter začel z zbiranjem finančne pomoči. Pomagate lahko s poslanim SMS sporočilom SKUPAJ5 na 1919 in darovali boste 5 EUR, darujete pa lahko tudi z nakazilom neposredno na naš TRR:
Namen: »Potres Turčija in Sirija«
TRR: SI56 0310 0111 1122 296
SWIFT: SKBASI2X
Rdeči križ Slovenije, Mirje 19, 1000 Ljubljana
Koda namena: CHAR
Sklic: SI00-96891
Doslej smo zbrali skoraj 70.000 evrov finančne pomoči, od tega smo 40 tisoč evrov že nakazali Mednarodni federaciji Rdečega križa in Rdečega polmeseca, ki je v pozivu zastavil jasen cilj – do 31. 12. 2023 želimo vsa nacionalna društva zbrati 200 milijonov švicarskih frankov – 120 milijonov za Turčijo in 80 milijonov za Sirijo.
Turško društvo Rdečega polmeseca je nemudoma aktiviralo več kot 5.500 zaposlenih in prostovoljcev, ki v prizadetih pokrajinah s hrano in vodo, osnovno prvo pomočjo, oblačili ter tudi psihosocialno pomočjo pomagajo poškodovanim in tistim, ki so zapustili svoje domove. V tednu dni so razdelili skoraj 25 milijonov toplih obrokov in razdelili več kot 10 milijonov pripravljenih obrokov vsem, ki so varen prostor našli v zavetiščih.
Sirsko-arabsko društvo Rdečega polmeseca je na prizadeta področja poslalo približno 4.000 prostovoljcev in zaposlenih, ki so pomoč ponudili skoraj 75 tisoč ljudem, ki so potrebovali nujno pomoč. Zdravniške ekipe so skrbele za prvo pomoč, nujne evakuacije in prevoze do bolnišnic. Prostovoljci na terenu so razdelili skoraj 100 tisoč paketov hrane, vode, osnovnih potrebščin in kompletov prve pomoči ter posredovali pri poizvedovanju in iskanju pogrešanih oseb.
Glavna sporočila:
- področja, ki so jih prizadeli potresi, so opustošena: številne stavbe, šole, domovi, poslovni prostori in ostala nujna infrastruktura so močno poškodovani ali uničeni; bolnišnice so prenapolnjene, kadra primanjkuje; nekatera področja v prizadetih pokrajinah so brez tekoče vode, ogrevanja in elektrike; najbolj nujno potrebujejo zavetišča, zdravstveno oskrbo in sanitetni material, hrano in vodo; ljudje nujno potrebujejo duševno in psihosocialno pomoč in podporo,
- prave razsežnosti potresov še niso znane: za preživele je to žal šele začetek; iskanje in reševanje preživelih se po tednu dni počasi zaključuje, zato bo število smrtnih žrtev v teh dneh strmo naraslo; mnogi zapuščajo prizadeta in ogrožena področja – zatočišče iščejo pri sorodnikih, v bližnjih mestih in v nujnih zatočiščih; mnogi spijo kar v avtomobilih in šotorih, kjer so izpostavljenih nizkim temperaturam,
- poglabljanje humanitarne katastrofe v Siriji: kot da 12 let oboroženega konflikta in ekonomske krize ne bi bilo dovolj, je Sirijo prizadel še potres in že tako težko stanje še poslabšal; pomanjkanje elektrike in goriva, slaba infrastruktura in zapleteni politični odnosi otežujejo dostavo humanitarne pomoči,
- ključno je sodelovanje: nobena humanitarna organizacija se s katastrofo tolikšnih razsežnosti ne moremo uspešno spopasti sama; v izogib podvajanju in drugim težavam Rdeči križ Slovenije sodeluje in se ravna po navodilih Mednarodne federacije Rdečega križa in Rdečega polmeseca, ki informacije o potrebah ažurno prejema s strani obeh nacionalnih društev Rdečega polmeseca,
- humanitarni odziv in pomoč prizadetim v potresih se ne bosta končala jutri ali čez en mesec, ampak bosta trajala mesece in leta: prizadeti v potresih v Turčiji in Siriji bodo našo pomoč potrebovali še dolgo časa, zato še enkrat več pozivamo k podpori in solidarnosti.
Najpogostejša vprašanja in odgovori:
V: Kaj je za prizadeta področja v tem trenutku bolj nujno – materialna ali finančna pomoč?
O: Čudovito je videti vso solidarnost in čutiti pripravljenost ljudi, ki želijo pomagati na najboljši možen način. Materialne pomoči ne zbiramo. Oblačila, obutev, druge potrebščine, tudi živila, voda in zdravila, je v tem trenutku zelo težko skladiščiti, predvsem pa jih je nemogoče dostaviti na prizadeta področja in jih tam razdeliti, saj je infrastruktura močno poškodovana ali celo uničena. Zato v tem trenutku pozivamo vse, ki želijo pomagati, da to storijo s finančno donacijo, seveda po najboljših močeh. Hvala.
V: Kako boste pomagali z denarjem?
O: Obe nacionalni društvi Rdečega polmeseca, tako turško kot sirsko-arabsko, najboljše poznata situacijo na prizadetih področjih in potrebe ljudi. Z zbranim denarjem bodo kupili tisto najbolj potrebno in posameznim področjem prilagojeno oz. pomagali prebivalcem pri obnovi domov.
V: Želim prostovoljno pomagati, kje se javim?
O: Veliko ljudi želi pomagati in prostovoljno oditi na pomoč na prizadeta področja. Prostovoljstvo in humanost sta od nekdaj temeljni načeli delovanja Rdečega križa in tudi tokrat ni nič drugače. V primerih tako hudih naravnih katastrof, kot so potresi na področju Turčije in Sirije, je bistveno sodelovanje z nacionalnimi društvi, ki so za tovrstne nepričakovane dogodke usposobljeni.
V: Kako poteka razdeljevanje pomoči na prizadetih področjih?
O: Obe nacionalni društvi Rdečega polmeseca (Turčije in Sirije) sta del Mednarodne federacije Rdečega križa in Rdečega polmeseca in s tem zavezani načelom Federacije, med katerimi je ključno pomoč vsem, ki pomoč potrebujejo – ne glede na spol, starost, jezik, raso, religijo, politična prepričanja; in ta načela tudi spoštujeta.
V: Kako naj vemo, da bodo donirana finančna sredstva res prišla v prave roke?
O: Zbiranje finančnih sredstev potek prek poziva Mednarodne federacije Rdečega križa in Rdečega polmeseca, ki tudi nadzira transparentno in strogo namensko razdelitev finančnih sredstev žrtvam potresov v obeh državah. Rdeči križ Slovenije bo v skladu z določili Mednarodne federacije RK in RP redno poročal o namenski porabi zbranih finančnih sredstev.