Program Zdravo mesto je dolgoročen mednarodni program Svetovne zdravstvene organizacije (SZO), ki ima v lokalnih okoljih enkratno in neponovljivo vlogo. Pospešuje novosti in spremembe v lokalni zdravstveni politiki, zagovarja nove pristope k družbenemu zdravju.
Program, ki je z leti prešel v gibanje, si prizadeva, da bi vsako mesto oz. občina vodila zdravo javno politiko. Slednja se izraža v večji skrbi za zdravje, v izboljšanju zdravstvenega stanja prebivalcev, v varovanju mestnega okolja, predvsem pa v upoštevanju predlogov meščanov za boljše življenje v mestu. Raziskujejo učinkovite poti, ki bi privedle načela in cilje evropske strategije »Zdravje za vse«, strategije trajnostnega razvoja Združenih narodov 2030, Kobenhagenskega konsenza, Belfaške
listine, v prakso v lokalnih okoljih.
Program izhaja iz načela, da zdravstveno osveščeni prebivalci in širša družbena skupnost prevzemajo večjo odgovornost za izboljšanje lastnega zdravja in kakovosti življenja nasploh.
Občina Ormož se je na vabilo Nacionalnega inštituta za javno zdravje leta 2019 odzvala s podpisom pisma o nameri, uradno pristopila v VII. fazo delovanja programa zdravih mest in zasnovala projekt Ormož zdravo mesto.
Novo obdobje šestih let delovanja v mreži Zdravih mest bo zasledovalo naslednje splošne cilje in temeljne teme:
- investiranje v ljudi, pravičnost in vključenost, človekove pravice,
- ustvarjanje takšnih okolij, ki krepijo zdravje in večajo kvaliteto življenja,
- večja participacija v partnerstva za zdravje in dobro počutje,
- izboljševanje blaginje v lokalnih skupnostih z dostopnostjo do javnih dobrin in storitev,
- promocija miru in varnosti,
- zaščita Zemlje pred propadanjem.
Občina Ormož je oblikovala 12 članski projektni svet »Ormož zdravo mesto«, katerega članica je tudi predstavnica RKS OZ Ormož in Medobčinske lokalne akcijske skupine za preprečevanje zasvojenosti na področju občin Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž, Maja Botolin Vaupotič. Predlagani cilji in naloge iz VII. faze delovanja programa Zdravih mest so zastavljeni široko, tako da bodo lahko aktivnosti prilagodili potrebam lokalne skupnosti. Trudili se bodo za skrb za človeka skozi vsa
starostna obdobja (skrb za ranljive skupine, duševno zdravje, krepitev javnega zdravja, prehrano, debelost, alkohol), za zdrave šole, kolesarske poti, rekreacijske površine, čisto okolje, vključevanje ljudi na vseh ravneh za odločanje o aktivnostih za izboljšanje zdravja.