Netopirji – zaživimo pod skupno streho

Skrivnostnim živalim, katerih prisotnost ima za človeka neprecenljivo vrednost, velikokrat pripisujemo negativne lastnosti. V resnici plašne živali, živijo v naši neposredni bližini. Da bi premagali predsodke in jih sprejeli za svoje nenavadne sosede, smo v šolskem letu 2022/2023 eno izmed srečanj v okviru dejavnosti Mali raziskovalec posvetili tem edinim letečim sesalcem ter medse povabili Jasmino Kotnik mag. ekol. biod. iz Slovenskega društva za proučevanje in varstvo netopirjev.

Netopirji so toplokrvne živali, njihovo telo prekriva dlaka in kotijo žive mladiče, ki v svojih prvih dnevih življenja sesajo materino mleko. So nočno aktivne živali in so med sesalci edini, ki so sposobni aktivnega leta. Njihove prednje okončine so preobražene v letalne prhuti. Med podaljšanimi dlančnicami in prstnicami ter telesom in zadnjimi nogami imajo razpeto posebno kožnato opno, ki je prepredena z elastičnimi vlakni in krvnimi kapilarami.

Vse to in še veliko zanimivosti je Jasmina Kotnik predstavila otrokom v vrtcih Podgorci in Ormož, pred ormoškim vrtcem pa smo si skupaj ogledali še netopirnico.

Otroci so prejeli posebno številko glasila Glej, netopir! - Glej netopirček!, ki otroke vabi, da s pomočjo barvic in svinčnikov raziskujejo te nočne letalce, jih pobarvajo, rešijo uganke, naredijo čisto svojega netopirja ter s pomočjo nalepk ponesejo glas o teh izjemnih živalih izven platnic glasila.

Mali raziskovalec

Rdeči križ Slovenije Območno združenje (RKS OZ) Ormož in Medobčinska lokalna akcijska skupina za preprečevanje zasvojenosti (Medobčinska LAS) na področju občin Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž uvrščata projekta Mali raziskovalec in Raziskovalni tabor med preventivne oblike dela z mladimi. Medtem ko raziskovalni tabor poteka strnjeno pet dni v času šolskih počitnic, se program Mali raziskovalec odvija tekom šolskega leta od začetka oktobra do konca aprila naslednjega koledarskega leta. Udeležba je za otoke brezplačna, prav tako so brezplačna vsa gradiva in materiali, ki jih prejmejo za delo.

Zaradi upada zanimanja za tabore naravnane v aktivno doživljanje narave ter hkratnega porasta cen, od leta 2019 ne organiziramo tradicionalnega tabora na Treh kraljih. Na Pohorju smo bili 20 krat in v tem času tja popeljali 569 otrok. Večina se še danes spominja nepozabnega "veselega tedna pri Jakcu".

Tako Rdeči križ kot LAS se ukvarjata s primarno preventivo, ki je namenjena vsakdanjemu življenju in iskanju pozitivnih oblik življenjskih situacij in odnosov. Vsebine Malega raziskovalca so naravoslovno in zdravstveno vzgojno obarvane, otroci skozi igro in pogovore, s pomočjo preprostih poskusov in podobnih metod iščejo odgovore na dogajanja v svetu, ki jih obdaja. Svoja opažanja beležijo (bolje rišejo) v delovne zvezke, ki jih prejmejo ob pričetku dejavnosti. Zelo pomembno pri vsem tem se mi zdi, da veliko otrok in njihovih staršev med letom poroča o nadaljevanju poskusov ali iger doma, in s tem o prijetnem popoldanskem druženju. 

V vrtcih, ki izrazijo to željo, so urejeni zdravstveno vzgojni kotički, v katerih so na razpolago brezplačna, kvalitetna zdravstveno vzgojna gradiva iz založništva Rdečega križa Slovenije, CINDI programa, NIJZ, Zveze društev bolnikov z osteoporozo, Društva Spominčica in številnih drugih, kar zagotovo pomeni pomemben prispevek RKS Območnega združenja Ormož in Medobčinske LAS k promociji zdravja.

Od leta 2001/2002, ko smo pričeli dejavnost izvajati, pa vse do danes, jo je obiskovalo skupno 900 otrok iz vseh treh občin.

Rezultate dela objavljamo v publikacijah https://ormoz.ozrk.si/sl/Publikacije/ , prav tako sodelovanje objavijo nekateri vrtci ali druge ustanove https://ekosola.si/wp-content/uploads/2022/07/Zbornik-vsebin-zgodnjega-naravoslovja-programa-Eko%C5%A1ola_2021-2022.pdf , https://www.rtvslo.si/radio-maribor/novice/ta-prostor-nujno-potrebuje-izobrazence/513207

 

©2025 Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.