Poslanica ob Svetovnem dnevu Rdečega križa

Osmega maja, na rojstni dan ustanovitelja gibanja Henrija Dunanta, praznujemo svetovni dan Rdečega križa in Rdečega polmeseca. S tem dnevom se prične tudi Teden Rdečega križa, v katerem območna združenja RKS po vsej Sloveniji pripravijo številne dogodke, s katerimi želimo širši javnosti približati svoje delovanje, opozarjati na pomen prostovoljstva, človekoljubja in partnerstva. Želimo navdihniti mlade, da se aktivno vključijo v naše dejavnosti in okrepijo naše prostovoljske vrste.

Svetovni dan Rdečega križa, je priložnost, da se zahvalimo za pogum, predanost in dosežke več kot 13 tisoč prostovoljk in prostovoljcev ter delavcev Rdečega križa Slovenije, ki vsak dan v svojem okolju delajo z ljudmi, v najhujših trenutkih njihovih življenj – revščini, nesrečah in krizah. Prvi se odzivajo ​​in tako neprecenljivo prispevajo k naši moči in dosegu v skupnosti in dajejo najboljše možnosti naši nevtralni, neodvisni in nepristranski humanitarni akciji, da doseže tiste, ki najbolj potrebujejo pomoč. Zgodbe naših prostovoljcev so  polne inovacij in izvirnosti. Predvsem pa kažejo, kako si v Rdečem križu Slovenije prizadevamo ljudi postaviti v središče našega humanitarnega delovanja. Ljudje, ki želijo ublažiti človeško trpljenje, v svojem okolju rešujejo najbolj neukrotljiva humanitarna vprašanja, s katerimi se danes sooča naš svet.

Ob svetovnem dnevu Rdečega križa in Rdečega polmeseca in Tednu Rdečega križa Slovenije, ko praznujemo moč in doseg naše globalne mreže ter prispevek naših zaposlenih in vseh 11,7 milijona aktivnih prostovoljcev po svetu, se želimo zahvaliti za njihovo delo in prispevek, ki dolgoročno krepi našo skupnost.

Letos želimo s poudarjanjem raznolikosti našega dela in univerzalnosti našega pristopa razširiti razumevanje javnosti o Mednarodnem gibanju Rdečega križa in Rdečega polmeseca  in s tem o nas samih. Moč svojih čustev do naše organizacije in našega gibanja po celem svetu izkoriščamo za preprosto spodbujanje k razmisleku z vprašanjem: Kaj imate radi pri Rdečem križu? #love

 

Cvetka Tomin                                                                                  Alojz Kovačič

generalna sekretarka RKS                                                              predsednik RKS

 

Društvo za osteoporozo Ormož

Preden bomo obrnili zadnji list na koledarju tega leta bi bilo prav, da na kratko predstavimo delo Društva za osteoporozo Ormož v letu 2018.

S programom dela društva, ki je bil sprejet marca na zboru članov, smo si zadali veliko dela in obveznosti. Aktivnosti društva so usmerjene k druženju, aktivnemu preživljanju prostega časa, pa tudi k nabiranju novih znanj z različnih področij. Izleti in strokovne ekskurzije so namenjeni spoznavanju naše prelepe domovine, srečanju z domačini in kulturno-zgodovinskimi posebnostmi krajev, ki smo jih obiskali.

Naša "sončnica" že tri leta krasi stojnico na mednarodnem sejmu " Medical "v Gornji Radgoni.

Združili smo moči za lepši jutri in bili pobudnik za izvedbo Osteotlona  pri S. Tomažu. Ponosni smo bili, da nam je uspelo privabiti veliko število občanov, s katerimi smo preživeli čudovito majsko popoldne na športnem stadionu pri  Sv. Tomažu.

Med številnimi aktivnostmi se spominjamo tudi velikih osebnosti, ki so zaznamovale kulturo slovenskega naroda. Ob 100-letnici smrti pisatelja Ivana Cankarja smo obiskali Vrhniko. S potepanjem  po Poljanski dolini smo zavrteli dogajanje v čase Ivana Tavčarja, slikarjev Šubicev in trpljenja vojakov pri izgradnji obrambnih rovov Rupnikove linije. Ustregli smo želji po dvodnevnem izletu  in se odpravili v sosednjo Madžarsko. Članom, ki večdnevnega potepanja in dolgega potovanja več ne zmorejo, smo predstavili Prekmurje. Ob prijetnem vzdušju udeležencev, uživanju v lepotah žitnice Slovenije, prisrčni gostoljubnosti domačinov, smo preživeli  neponovljiv dan.

Ponosni smo, da imamo možnost sodelovanja ob dnevu odprtih vrat Zdravstvenega doma Ormož, Ambulante pri Sv. Tomažu, na prazniku Občine Sv. Tomaž in dnevu odprtih vrat Oljarne Središče ob Dravi. Prav tam smo se letos prvič preizkušali v kuhanju "bučnega golaža" in med dvanajstimi ekipami  osvojili častno 2. Mesto. Ko jesen že trka na vrata, se vsako leto odpravimo na proslavo ob svetovnem dnevu osteoporoze.

Prihod  praznikov  bomo obogatili z druženjem in krajšim zanimivim zdravstveno-vzgojnim predavanjem ter obiskom  praznično okrašene Ljubljane.

Smo člen v veliki verigi Centra za krepitev zdravja ZD Ormož, ki nas dvakrat na teden  povezuje na uricah telesne vadbe za  krepitev  zdravja ter ohranjanje čvrstih in trdnih kosti. Redni pohodi ob sredah so namenjeni odkrivanju lepot  domačega kraja.

Ponosni in hvaležni smo, da nam uspeva povezovati vedno večje število članov. Hvala vsem  prostovoljcem, ki svoj prosti čas in energijo vlagajo v to, da se imamo  lepo.

Vsem članom Društva za osteoporozo Ormož in tudi ostalim bralcem teh vrstic želimo zdravo, mirno in srečno leto 2019.

Predsednica društva

Cilka Špindler

Prizorišče OSTEOTLONA pri Svetem Tomažu, 2018

Prizorišče OSTEOTLONA pri Svetem Tomažu, 2018

Ekipa

Ekipa

Na pohodu v okolici Ormoža

Na pohodu v okolici Ormoža

Na Dnevu odprtih vrat v Središču ob Dravi, 2018

Na Dnevu odprtih vrat v Središču ob Dravi, 2018

Člani društva na ekskurziji v Poljanski dolini, 2018

Člani društva na ekskurziji v Poljanski dolini, 2018

Poslanica ob Mednarodnem dnevu prostovoljstva

Tako kot vsako leto, tudi letos, 5. decembra, obeležujemo Mednarodni dan prostovoljstva – dan, posvečen vsem prostovoljkam in prostovoljcem. Ob tej priložnosti smo ponosni, da kot ena največjih humanitarnih organizacij, pod svojo streho združujemo več kot 13.000 prostovoljk in prostovoljcev Rdečega križa Slovenije, ki delujejo v okviru naših humanitarnih programov ter tako spodbujajo, ohranjajo in krepijo solidarnost v naši družbi.

Prostovoljstvo je eno izmed sedmih temeljnih načel delovanja Rdečega križa Slovenije ter širše – delovanja Mednarodne federacije društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca. Sega že do samih korenin naše humanitarne organizacije, v leto 1859, ko je Henry Dunant v bitki pri Solferinu okoli sebe zbral skupino okoliških prostovoljcev, ki so pomagali ranjencem v bitki.

Prostovoljsko delo je izraz medsebojnega razumevanja, sočutja, empatije in altruizma. Predstavlja nesebično pomoč sočloveku v različnih oblikah in na različne načine. Prav tako je prostovoljstvo priložnost za druženje, medgeneracijsko povezovanje in prenos znanja, veščin ter izkušenj med generacijami. Številni humanitarni programi RKS kažejo na to, da se posamezniki različnih starostnih skupin vključujete v prostovoljske aktivnosti. Še posebej starejši izjemno radi aktivno prispevate in pomagate pri izvedbi akcij, ki so namenjene zbiranju hrane in druge materialne pomoči za socialno ogrožene uporabnike. Veseli smo, kadar lahko svoj prostovoljski prispevek podarite tudi tisti iz generacije srednjih let, saj se zavedamo, da številne aktivnosti, družinske obveznosti ter dolgi delovniki pogosto predstavljajo oviro pri vključevanju v prostovoljsko delo. Prav zato smo vam za vaš prispevek še posebej hvaležni. Ponosni smo na vse mlade prostovoljce, ki že v osnovnih in srednjih šolah izkazujete čut za sovrstnike in druge ljudi, ki potrebujejo pomoč ter se aktivno vključujete v naše akcije.

Kljub nekoliko izboljšanim gospodarskim kazalcem je v naši državi še vedno veliko tistih, ki potrebujejo pomoč prostovoljcev, saj nimajo sredstev, da bi si tovrstno pomoč lahko privoščili. Številni so odvisni od materialne pomoči, ki jo zberemo v humanitarnih akcijah, brez nje bi bila kakovost njihovega življenja bistveno slabša. To dejstvo kaže na to, da prostovoljstvo ni le pomembna aktivnost, temveč tudi dragocena vrednota, ki krepi družbene vezi in viša kakovost življenja, daje občutek sprejetosti in enakopravnosti.

Vsem prostovoljkam in prostovoljcem ob današnjem Mednarodnem dnevu prostovoljstva iskreno čestitamo. Želimo vam uspešno opravljanje prostovoljskega dela tudi v prihodnje.

Irena Nečemer

podpredsednica in zastopnica RKS

©2025 Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.