5. december - Mednarodni dan prostvoljstva

Vse od leta 1985 vlade, Združeni narodi in civilno-družbeno organizacije 5. decembra obeležujemo mednarodni dan prostovoljstva. Zgolj en dan v letu, saj prostovoljstvo – širjenje ideje in opravljanje te dejavnosti, poteka prav vsak dan v letu.

Prostovoljstvo v obliki nudenja prve pomoči in oskrbe poškodovanih in ranjenih ter tolažbe svojcev je zapisano v DNK Rdečega križa. Tistega prelomnega 24. junija 1859, ko je Henry Dunant obiskal Solferino in iz primarnega človeškega vzgiba pomagati, prepričal lokalno prebivalstvo, da so poskrbeli za vse ranjence, naj so bili Francozi ali Avstrijci.

Prostovoljstvo je eno od osnovnih načel Mednarodnega gibanja Rdečega križa, skozi leta pa se je to načelo in poslanstvo seveda širilo in razvijalo. Biti prostovoljec pomeni na lokalni, nacionalni in mednarodni ravni pomagati doseči razvojne cilje 21. stoletja, kot jih je določila Organizacija združenih narodov (OZN): izkoreniniti skrajno revščino, doseči univerzalno osnovnošolsko izobrazbo, zagotoviti enakost med spoloma in omogočiti večji vpliv žensk, zmanjšati smrtnost otrok, izboljšati zdravje mater, boriti se proti HIV/AIDS, malariji in drugim boleznim, zagotoviti okoljsko trajnost in razviti globalno partnerstvo za razvoj.

5. december je praznik vseh prostovoljk in prostovoljcev. Vseh tistih, ki prispevajo k družbeni blaginji in nesebično pripevajo k boljšemu jutri vseh nas. Na Rdečem križu Slovenije smo še kako ponosni na našo razvejeno, več kot 10-tisoč člansko mrežo prostovoljk in prostovoljcev, ki neustavljivo dela in pomaga vsak dan v letu. Naše prostovoljke in prostovoljci na letni ravni – za in v korist ljudi v takšni ali drugačni stiski, opravijo več kot pol milijona prostovoljskih ur.

Kaj vse predstavlja prostovoljstvo na Rdečem križu Slovenije? Zbiranje in razdeljevanje pomoči socialno ogroženim, delo z mladimi in starejšimi, odziv in pomoč bolničarjev-prostovoljcev, epidemija covida-19, sprejem, pomoč in psiho-socialna podpora beguncem, ki k nam prihajajo iz Ukrajine, Sirije in drugih tragično zaznamovanih delov sveta, obnova družinskih vezi, izobraževanje in ozaveščanje o pomenu prve pomoči, krvodajalstva in okoljevarstva.

Predstavlja tudi druženje in spoznavanje podobno oz. enako mislečih, potovanje in odkrivanje dežel, izobraževanje in osvajanje novih znanj in veščin. Predstavlja nepopisen občutek sreče in zadovoljstva, ko vidiš hvaležnost in začutiš toplino tistih, ki si jim pomagal. Biti prostovoljec Rdečega križa Slovenije pomeni biti del več kot 14-milijonske prostovoljske družine Mednarodnega gibanja Rdečega križa. 

Prostovoljstvo je vrednota. Biti prostovoljec pomeni biti neizmerno bogat, ker s prostovoljskim delom pomagamo drugim, izboljšujemo svet in skrbimo za boljši jutri. Biti prostovoljec pomeni biti, in živeti.   

Vabilo

Vljudno vabljeni na krvodajalsko akcijo, ki bo

v sredo, 2. novembra 2022, med 7.30 in 11.00 v prostorih Osnovne šole Stanka Vraza v Ormožu.

Prosimo, pokličite in se naročite na darovanje krvi.

041 479 242 ali 041 320 796

Hvala.

Teden Rdečega križa

Ob letošnjem tednu Rdečega križa smo za obeleževanje humanitarnosti, ki je naše poslanstvo, izbrali slogan »Skupaj smo neustavljivi«. Tak slogan ni naključje, ampak je neposredni odgovor naše humanitarne organizacije in gibanja na aktualne lokalne in globalne razmere.

Poslanico predsednice RKS, mag. Vesne Mikuž, lahko preberete v priponki.

 

 

 

Otroški počitniški tabor na Treh kraljih

V mesecu juliju organiziramo otroški počitniški tabor na Treh kraljih. Več informacij najdete v spodnji povezavi oziroma v pisarni RKS OZ Ormož.

https://ormoz.ozrk.si/sl/Medobcinska_LAS_Ormoz_Sredisce_ob_Dravi_in_Sveti_Tomaz_2/

©2024 Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.